Skip to main content
Page is available only in Latvian
Studentiem
Pētniecība

Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) izveidots jauns studentu zinātniskais pulciņš — sporta zinātnes. Tajā būs iespēja paplašināt savas zināšanas sporta zinātnes jomā un piedalīties aizraujošās teorētiskajās un praktiskajās sēdēs. Par pulciņa izveidi un uzdevumiem sarunājamies ar tā mentori, RSU Sporta zinātnes un uztura izpētes laboratorijas vadītāju Daci Reihmani un pulciņa vadītāju, Medicīnas fakultātes 5. kursa studenti Martu Štrombergu. 

marta_stromberga_dace_reihmane-lead.jpg
No kreisās: Marta Štromberga un Dace Reihmane

Kādi bija Sporta zinātnes pulciņa izveides iemesli? 

Marta: Pamatā bija vēlme apvienot dažādu studiju programmu studentus, kuri ir ieinteresēti sporta zinātnē un tās izmantojumā praksē. Mēs gribējām izveidot radošu vidi, kurā studenti dalītos ar idejām, veiktu pētījumus un mācītos gan cits no cita, gan no pieredzējušiem docētājiem un pētniekiem. Starp citu, pieteikšanās šim pulciņam ir līdz 13. septembrim. Pieteikuma anketa atrodama RSU SP mājaslapā

Dace: Gribam, lai pulciņš būtu kā platforma, kur studenti attīstītu savas prasmes un iegūtu praktisko pētniecības pieredzi. Šāda sadarbība ir ļoti svarīga, lai veicinātu studentu interesi par sporta zinātni, veselību, kā arī veselīgu uzturu.

RSU studenti pārstāv plašu programmu spektru. Kurus studentus aicināt pievienoties? 

Marta: Šo pulciņu raksturo sadarbība starp dažādām programmām un specialitātēm. Mēs aicinām ne tikai Medicīnas fakultātes studentus, bet arī fizioterapijas, uztura un uzturzinātnes, farmācijas un biomedicīnas un citu nozaru pārstāvjus. Īpaši aicinām pieteikties 5.–6. gada medicīnas studentus, kā arī maģistra programmās studējošos. Pulciņš varētu būt interesants topošajiem sabiedrības veselības speciālistiem, kuri, iespējams, varētu apskatīt tādus jautājumus kā sporta medicīnas pakalpojumu pieejamība jaunajiem sportistiem.

Apvienošanās ar LSPA sniedz mums iespēju iesaistīt arī topošos sporta pedagogus un citus akadēmijas studentus.

Mūsu mērķis ir apvienot dažādu jomu jaunos pētniekus, lai veidotu daudzveidīgu komandu, kas nākotnē spētu strādāt pie dažādiem starpdisciplināriem pētījumiem.

Dace: Ceru, ka šī iniciatīva palīdzēs mums labāk izprast, kā fiziskās aktivitātes ietekmē mūsu veselību un kā mēs varam uzlabot dzīves kvalitāti gan veselajiem, gan hronisku slimību skartajiem, kā arī sportistiem. Plānojam organizēt kopīgas sēdes ar citiem RSU studentu pulciņiem, lai apmainītos ar idejām un pieredzi. 

Kādas tēmas pētīsiet?

Marta: Pulciņa teorētiskajās sēdēs tiks apskatītas ļoti dažādas tēmas, kā fizisko aktivitāšu nozīme hronisku slimību prevencijā, kognitīvo procesu un mentālās labsajūtas nodrošināšanā. Pulciņa teorētiskajās sēdēs piedalīsies ārzemju viesmentori, kas sniegs starptautiskas zināšanas. 

Svarīgi, ka pulciņa pētniecības mērķa auditorija nebūs tikai profesionāli sportisti. Tā būs saistīta ar katra sabiedrības pārstāvja vēlmi dzīvot aktīvi un veselīgi.

Pētīsim arī, kurā brīdī pārmērīga slodze  var nodarīt ļaunu. 

Kopā ar citiem RSU studentu zinātniskajiem pulciņiem pētīsim, piemēram, fizisko aktivitāšu ietekmi uz mikrobiomu. Tas ir ļoti aktuāls temats, un mēs ceram, ka šāda sadarbība sniegs jaunas atziņas un iespējas studentiem.

Dace: Pulciņa biedriem, kuri vēlas iesaistīties zinātnē, būs iespēja piedalīties kādā no četriem RSU Sporta un uztura izpētes laboratorijā realizētajiem pētījumiem. Priecāsimies sadarboties medicīnas studiju noslēguma darbu, kā arī bakalaura un maģistra darbu izstrādē.

marta_stromberga-lead.jpgMarta Štromberga

Kā jūs raksturotu sporta zinātnes nozīmi? 

Marta: Sporta zinātne palīdz izprast, kā fiziskās aktivitātes ietekmē mūsu ķermeni un prātu. Tā sniedz zināšanas, kas var veicināt savlaicīgu hronisko slimību prevenciju, samazinot slīmības riskus.

Dace: Tā ir būtiska, lai attīstītu jaunas terapijas un rehabilitācijas metodes.

Mēs redzam, ka arvien vairāk cilvēku meklē veidus, kā uzlabot savu veselību, un sporta zinātne var sniegt atbildes uz daudziem jautājumiem.

Kāda ir sadarbība starp Sporta un uztura izpētes laboratoriju un Sporta zinātnes studentu zinātnisko pulciņu?

Marta: Mūsu pulciņš cieši sadarbojas ar laboratoriju. Plānojam kopīgas pētījumu iniciatīvas un pasākumus, kas ļaus studentiem iegūt praktisko pieredzi un strādāt pie reāliem projektiem. 

Dace: RSU Sporta un uztura izpētes laboratorija pārstāv mūsu universitāti VPP Sports pētījumā Inovācijas, metodikas un rekomendācijas sporta nozares attīstībai un pārvaldībai Latvijā. Kopumā tajā darbojas četras augstskolas un nu jau vairāk nekā 80 pētnieku, kuru vidū ir studenti. Vairākās šī pētījuma aktivitātēs būs iesaistīti arī Sporta zinātnes pulciņa jaunie pētnieki. Mēs ceram, ka šī pieredze palīdzēs studentiem labāk izprast sporta zinātnes praktisko izmantošanu. Turklāt laboratorijā tiek īstenoti trīs konsolidācijas granti, kas saistīti ar fizisko aktivitāšu nozīmi krūts vēža un novecošanās pētniecībā.

dace_reihmane-lead.jpgDace Reihmane

RSU Sporta un uztura laboratorija tika izveidota salīdzinoši nesen. Kā raksturot tās ieguldījumu pētniecībā?

Dace:

Šī laboratorija izveidota ar mērķi pētīt, kā fiziskā aktivitāte un uzturs ietekmē cilvēku veselību un labsajūtu.

Laboratorijā veiktie pētījumi nodrošinās vispusīgu pieeju atbilžu meklējumos, iekļaujot bioķīmisko un fizioloģisko procesu analīzi sistēmiskā (cilvēka) un šūnu līmenī. 

Laboratorijā mēs plānojam sadarboties ar dažādiem ekspertiem, tostarp vieslektoriem un ārvalstu speciālistiem, kuri varēs sniegt mums jaunas perspektīvas un zināšanas. Mēs vēlamies, lai šī laboratorija kļūtu par mājvietu studentiem, kuri grib apgūt jaunas zināšanas  un izmantot tās praksē, veicot pētījumus un eksperimentus.

Pašlaik laboratorijas telpās notiek remonts, tiek izvietots moderns zinātniskais aprīkojums. Vēlā rudenī plānojam jauno telpu atklāšanu. Tam sekos patiess “uzrāviens” sporta un uztura pētniecībā.  

Medicīnas fakultātes 5. kursa studenta ikdiena ir noslogota. Kādēļ tu, Marta, piekriti uzņemties jaunus pienākumus – vadīt pulciņu?

Man vienmēr bijusi liela interese par cilvēka veselību un to, kā fiziskā aktivitāte un uzturs ietekmē mūsu labsajūtu. Studiju laikā esmu piedalījusies dažādos projektos, kas saistīti ar sporta zinātni un uzturu, un esmu strādājusi pie pētījumiem, kas analizē fiziskās aktivitātes ietekmi uz pacientu veselību, tostarp hroniskām slimībām. Esmu piedalījusies semināros, kuros apspriežam, kā mēs varam izmantot fizisko aktivitāti kā terapijas veidu un kā palīdzēt pacientiem uzlabot viņu veselību. Es uzskatu, ka ir svarīgi apvienot medicīnas zināšanas ar sporta un uztura aspektiem.

Tu, Dace, esi pulciņa mentore. Kādi būs izaicinājumi?

Jau studiju laikā mani aizrāva cilvēka organismā notiekošie procesi, īpaši fiziskās slodzes laikā. Tas ir milzu gandarījums redzēt, kā studenti attīstās un gūst panākumus, un esmu pārliecināta, ka šis pulciņš var sniegt viņiem nepieciešamās zināšanas un pieredzi.

Vecāko kursu studenti nereti saskaras ar lielu slodzi un izaicinājumiem. Mācību apjoms ir ievērojams, un papildus pienākumi var radīt papildu stresu. Tomēr ticu, ka šie izaicinājumi ir nepieciešami, lai attīstītu mūsu prasmes.

Esmu pārliecināta – ja mēs spēsim pareizi organizēt savu laiku un uzņemties atbildību, varēsim tikt galā ar visiem izaicinājumiem. 

Kā jūs īsumā pierādītu studentam, ka nepieciešams pieteikties Sporta zinātnes pulciņā?

Marta: Tas ir lielisks veids, kā iegūt praktisko pieredzi, attīstīt savas zināšanas, strādāt interesantos pētījumos, attīstīt pētnieka prasmes, iepazīties ar citiem studentiem, uzzināt viņu uzskatus un pieredzi. Tā ir iespēja piedalīties zinātniskajos pētījumos un izstrādāt savus kvalifikācijas darbus sadarbībā ar RSU Sporta un uztura izpētes laboratoriju, kā arī mācīties no pasaulē atzītiem ekspertiem.

Dace: Tā ir iespēja veidot profesionālas attiecības, kas var noderēt nākotnē. Bez pētniecības mūsdienās nav iespējama nevienas specialitātes pilnvērtīga attīstība. Profesionālajā dzīvē būs nepieciešamas pētnieka prasmes, kuras vislabāk apgūt jau studiju gados, iesaistoties studentu zinātniskajos pulciņos. 


Projekts "Inovācijas, metodikas un rekomendācijas sporta nozares attīstībai un pārvaldībai Latvijā" (VPP-IZM-Sports-2023/1-0001) tiek finansēts no Izglītības un zinātnes ministrijas valsts pētījumu programmas "Sports" līdzekļiem. Projekta konkursu organizē un īsteno Latvijas Zinātnes padome, nodrošinot starptautisku ārējo ekspertīzi projektu izvērtēšanā un administrējot programmu. Projekts ilgs līdz 2026. gada beigām.

VPP.jpg