.
Fiziskās slodzes un polifenolu suplementācijas izraisītas sistēmiskas un muskuļu audu specifiskas metabolas adaptācijas novecošanās laikā: sestrīnu modulējošā iedarbība (EXPOSE)
Page is available only in Latvian
Fiziskās slodzes un polifenolu suplementācijas izraisītas sistēmiskas un muskuļu audu specifiskas metabolas adaptācijas novecošanās laikā: sestrīnu modulējošā iedarbība (EXPOSE)
Aim
Sestrīniem (SESN) ir nozīmīga loma šūnu adaptācijā dažādiem stresa stimuliem. Zinātnē balstīti pierādījumi liecina, ka SESN ir potenciāli biomarķieri un nozīmīgi muskuļu fizioloģisko funkciju regulētāji novecošanās laikā, tāpēc šī pētījuma mērķis ir: a) noteikt plazmas SESN references vērtības veseliem, jauniem un gados vecākiem pieaugušajiem miera stāvoklī, fiziskās slodzes laikā un atjaunošanās periodā un izvērtēt to saistības ar dalībnieku fiziskajām darba spējām; b) izpētīt sistēmiskus un muskuļu audu specifiskus SESN mediētus metabolsima adaptācijas procesus, polifenolu lietošanas (PL), pretestības treniņu (PT) un to kombinēto efektu rezultātā, veicot visaptverošu vairāku iesaistīto faktoru analīzi. Projekta uzdevumi: 1. Noteikt plazmas SESN koncentrāciju veseliem jauniem un gados vecākiem pieaugušajiem miera stāvoklī, akūtas nepārtrauktas slodzes laikā un atjaunošanās periodā un novērtēt SESN līmeņa saistību ar fizisko veiktspēju un ķermeņa uzbūvi. 2. Noteikt SESN ekspresiju un transkripciju muskuļu audos; lipidomu, RONS veidošanās un antioksidantu statusu plazmā PL, PT un to kombinēto efektu rezultātā gados vecākiem pieaugušajiem. 3. Veikt visaptverošu, integrētu datu analīzi, atklājot potenciālos sistēmiskos un muskuļu audu specifiskos SESN mediētos molekulāros mehānismus, kas ir pamatā PL, PT to kombinēto efektu labvēlīgajai ietekmei muskuļu zuduma novēršanā gados vecākiem pieaugušajiem.