Sākas pieteikšanās VIP komandām
Vertikāli integrēto projektu (VIP) vadītāji aicina savām komandām pieteikties jaunus dalībniekus!
Par VIP komandas dalībnieku var pieteikties jebkurš RSU students no visām programmām, tostarp doktoranti un rezidenti. Galvenais nosacījums ir interese par komandas pētījuma tematu, vēlme aktīvi darboties un veikt pašam savus pētījumus.
Izlasi aprakstu par katru komandu un piesakies!
- Iegūsi pieredzi pētniecības veikšanā
- Veiksi pētniecības aktivitātes attiecīgās jomas ekspertu uzraudzībā
- Sagatavosi zinātnisko rakstu vai piedalīsies konferencēs ar saviem vai komandas pētījuma rezultātiem
- Varēsi tupināt pētniecisko darbu par izvēlēto tematu ilgtermiņā
- Sastapsi komandas biedrus ar līdzīgām interesēm no citām nozarēm
- Lietderīgi pavadīsi laiku
*VIP Psiholoģiskā palīdzība un pašpalīdzība pieteikšanās termiņš – 15.09.2022.; abām pārējām VIP komandām pieteikšanās termiņš ir 20.09.2022.
Saņemsi atbildi vienas nedēļas laikā pēc pieteikšanās beigām. Galvenais vērtēšanas kritērijs – motivācija būt daļai no izvēlētās komandas.
- VIP PSIHOLOĢISKĀ PALĪDZĪBA UN PAŠPALĪDZĪBA
- Komandas vadītāja: prof. Kristīne Mārtinsone
- Pirmā tikšanās (pēc pieteikuma saskaņojuma) – tiešsaistē 20. septembrī plkst 16
Kristīne Mārtinsone, Daiga Katrīna Bitēna. Profesionālā darbība un tās novērtējums. Pašpalīdzība un garīgums kā resurss profesionālajā un personīgajā dzīvē
Komandas mērķis ir pētīt, kā profesionāļi sadarbojas ar klientiem vai pacientiem, kuri reflektē par garīgumu un garīgajām praksēm kā pašpalīdzības metodēm profesionālajā un personīgajā dzīvē, kā arī informē par garīgām pieredzēm, garīgo krīzi un transformāciju. Komandā aicināti gan bakalaura, gan maģistra, līmeņa studējošie, gan doktoranti, kuri ir augsti motivēti attīstīt savas pētniecības, laika plānošanas, sadarbības komandā un prezentēšanas prasmes, izstrādājot savu bakalaura vai maģistra darbu, vai promocijas darbu.
Kristīne Šneidere. Kognitīvo procesu izpēte un veselīga novecošanās
Sabiedrības novecošanās un Covid-19 radītās ietekmes izpēte ir kļuvušas par vienu no pētniecības prioritātēm. Pētījumu skaits kognitīvajā un neiropsiholoģijā Latvijā joprojām ir neliels, tādēļ šīs komandas mērķis ir veicināt pētījumus kognitīvajā un neiropsiholoģijā, īpaši – normālas novecošanās kontekstā. Komandā aicināti gan bakalaura, gan maģistra līmeņa studenti ar interesi īstenot savu pētniecisko darbību kognitīvo testu izstrādē un adaptācijā, atmiņas izpētē, objektīvo mērījumu pielietošanā pētniecībā, kā arī veselīgas novecošanās faktoru izpētē.
Zane Ulmane. Psihologa loma notiesāto resocializācijā
Komandas mērķis ir veicināt izpratni par psihologa lomu notiesāto resocializācijas procesā. Pētīsim psiholoģiskos faktorus, kas veicina noziedzīgus nodarījumu veikšanu un to, kāda ir loma psiholoģiskajiem nosacījumiem ir resocializācijas procesā. Ieskatīsimies galvenajās psiholoģijas teorijās un konceptos, lai mazinātu recidīvu un veicinātu notiesāto integrāciju sabiedrībā. Komandā aicināti pieteikties psiholoģijas bakalaura programmas studenti, kuri plāno izstrādāt kursa darbu vai bakalaura darbu par šo tēmu, kā arī citi interesenti.
Elīna Zelčāne. Dzīvesspēks, līdzjūtība pret sevi un veselības uzvedība
Šajā komandā pētīsim faktorus, kas ietekmē dzīvesspēku, īpašu akcentu liekot uz dzīvesspēka un līdzjūtības pret sevi ietekmi uz veselības uzvedību cilvēkiem ar dažādām hroniskām saslimšanām. Komandā aicināti pieteikties psiholoģijas bakalaura programmas studenti, kuri vēlas izstrādāt savus kursa un bakalaura darbus par šo tēmu.
Elīna Akmane. Profesionālā identitāte un tās pārmaiņas Covid-19 un digitalizācijas laikā
Komandas pētnieciskās intereses ir saistītas ar profesionālās identitātes, tās aspektu un ar to saistīto konceptu pētīšanu dažādās psiholoģiskās palīdzības sniedzēju profesionāļu grupās, vispārīgi un pārmaiņu (Covid- 19, digitallizācija, klimata izmaiņas) kontekstā.
Jana Duhovska. Digitālās intervences mūzikas terapijā
Jauni dalībnieki netiek uzņemti.
Inese Paiča. Emociju regulācija
Jauni dalībnieki netiek uzņemti.
- VIP ERGONOMISKĀS DARBA VIETAS VESELĪGĀ VIDĒ: ERGONOMIKA
- Komandas vadītāja: doc. Jeļena Reste
- Pieteikties aicināti doktoranti, kuru pētnieciskais darbs saistīts ar muskuloskeletālo veselību un fizioloģiju, biomehāniku un muskuloskeletālo slimību profilaksi, rezidenti (aroda medicīnas, ģimenes medicīnas, fizikālās un rehabilitācijas medicīnas specialitātē), Medicīnas fakultātes studenti, veselības komunikācijas studenti, fizioterapijas, veselības sporta un rehabilitoloģijas studenti, Sabiedrības veselības un sociālās labklājības fakultātes studenti
- Laipni aicināti ikviens, kuru interesē ergonomika, biomehānika un ar darbu saistīto veselības traucējumu profilakse
- Komandas maksimālais dalībnieku skaits: 12
Paredzamie darba uzdevumi (mazākās apakšgrupās par izvēlēto tematu)
1. grupa. Kakla kustību biomehānikas un veselību ietekmējošu faktoru teorētiska un praktiskā izpēte, cilvēkam strādājot ar datora monitoru.
Monitora novietošanas augstuma un leņķa ietekme uz kakla muskuļu sasprindzinājumu. Komandas dalībniekiem būs nepieciešams veikt praktiskus kakla muskuļu sasprindzinājuma mērījumus ar miotonometru vai virsmas elektromiogrāfu, apstrādāt iegūtus rezultātus, veikt literatūras analīzi un apkopošanu; iespējama arī sava pētnieciskā darba izstrāde
2. grupa. Datora peļu un to paliktņu dizaina un materiāla ietekme uz lietotāju rokas veselību, ilgstoši strādājot ar datoru.
Komandas dalībniekiem būs nepieciešams piedalīties praktisko mērījumu organizēšanā un veikšanā ar digitālo infrasarkano termogrāfu, apstrādāt iegūtus rezultātus, analizēt un apkopot literatūras avotu datus; varēs izstrādāt arī savu pētniecisko darbu
3. grupa. Amortizējošo paklāju un stāvkrēslu veselības efektu izpēte ilgstošas stāvēšanas gadījumā.
Organizēt un piedalīties kustību analīzes un muskuļu sasprindzinājuma mērījumos ar 3D kustību analīzes iekārtu un virsmas elektromiogrāfijas metodi, apstrādāt iegūtus rezultātus, analizēt un apkopot literatūras avotu datus; varēs izstrādāt arī savu pētniecisko darbu
4. grupa. Mazkustīguma un to veicinošu un mazinošu faktoru izpēte.
Komandas dalībniekiem būs nepieciešams piedalīties praktiskajos mērījumos ar portatīvajiem 3D kustību analizatoriem, apstrādāt iegūtus rezultātus, analizēt un apkopot literatūras avotu datus; varēs izstrādāt arī savu pētniecisko darbu
Iegūtos pētījumu rezultātus būs iespēja publiskot konferencēs un zinātniskajos rakstos.
VIP kursa norise
Praktiskais darbs paredzēts mazās apakšgrupās atbilstīgi izvēlētajam tematam, organizējot kopīgas tikšanās reizi divās nedēļās (laiks tiks saskaņots), pārējo laiku komunicējot attālināti. Darba veikšanas bāze: RSU zinātniskais centrs Kleisti Rīgā, Rātsupītes ielā 5, vai RSU Aroda un vides medicīnas katedras telpās Rīgā, Baložu ielā 14.
- VIP ERGONOMISKĀS DARBA VIETAS VESELĪGĀ VIDĒ: IEKŠTELPU GAISA KVALITĀTE
- Komandas vadītāji: asoc.prof. Ivars Vanadziņš, doc. Žanna Martinsone, lekt. Aneka Kļaviņa, vad. pētniece Ilona Pavlovska
- Pieteikties aicināti doktoranti, kuru pētnieciskais darbs saistīts ar aptauju veidošanu, aptauju veikšanu, datu analīzi, cilvēku uzvedības, attieksmes un rīcības izpēti, kā arī vides veselības un drošības jautājumu izpēti, rezidenti (aroda medicīnas, ģimenes medicīnas, fizikālās un rehabilitācijas medicīnas specialitātē), Medicīnas fakultātes studenti, fizioterapijas un rehabilitoloģijas, psiholoģijas un veselības komunikācijas studenti, Sabiedrības veselības un sociālās labklājības fakultātes studenti un socioloģijas studenti
- Tiek gaidīts ikviens, kam interesē vides un darba vides drošības un veselības, iekštelpu gaisa kvalitātes un ķīmisko vielu iedarbības izpētes jautājumi
- Komandas maksimālais dalībnieku skaits: 12
Paredzamie darba uzdevumi (mazākās apakšgrupās par izvēlēto tematu)
1. grupa. Mājokļu iekštelpu gaisa piesārņojuma novērtējums
Dalībnieki veiks: savu mājokļu iekštelpu gaisa mērījumus ar laboratorijas iekārtām, identificēs avotus; veiks iespējamās ietekmes uz komfortu un veselību novērtējumu. Dalībnieki gatavos rezultātu analīzi, apkopojumu, kas tiks formēts kā zinātniskais raksts, tēzes konferencēm.
2. grupa. 3D printeru radītais iekštelpu gaisa piesārņojums
Dalībnieki piedalīsies eksperiments 3D printeru biroja telpā/telpās (dažāda veida 3D printeri) plānošanā un organizēšanā. Tiks veikti iekštelpu gaisa kvalitātes mērījumi (daļiņu skaita un masas koncentrācijas noteikšana, gaistošo organisko savienojumu noteikšana, putekļu daļiņu ķīmiskā sastāva novērtējums u. c., kā arī sagatavota un veikta aptauja un biroja darbinieku veselības stāvokļa novērtējumam. Darba rezultāti: visu datu analīze un apkopojums, kas tiks formēti atbilstoši zinātniskā raksta prasībām.
3. grupa. Ķīmisko produktu dzīves cikls un vides veselība: sabiedrības izpratne, attieksme un rīcība
Dalībnieki izstrādās aptauju par ķīmisko produktu dzīves ciklu, izvēli, sastāvu, u.c. jautājumiem, kā arī tiks veidoti situācijas uzdevumi, kas palīdzēs izprast respondentu attieksmi un rīcību. Dalībnieki arī veikts mājsaimniecībās izmantojamo ķīmisko vielu netiešās ietekmes uz cilvēku un vides veselību novērtējumu, analizējot ķīmisko vielu toksicitāti un vides datus, lai uzskatāmi parādītu rīcības sekas. Iegūtie rezultāti tiks izmantoti, lai mērķtiecīgi sagatavotu materiālus (arī mācību) sabiedrības izpratnes līmeņa un sociālās atbildības paaugstināšanas veicināšanai.
4. grupa. Darba vides riski un apstākļi
Komanda veiks datu apkopojumu no jau veiktām aptaujām (4 šķērsgriezuma pētījumi ar identisku aptauju), izskatot interesējošos darba vides un drošības jautājumus. Rezultāti tiks apkopoti pārskatos un būs iespēja publiskot iegūtos pētījumu rezultātus konferencēs un zinātniskajos rakstos.
VIP kursa norise
Praktiskais darbs paredzēts mazās apakšgrupās atbilstoši izvēlētajam tematam, organizējot kopīgas tikšanās atbilstoši grafikam vienu reizi divās nedēļās (laiks tiks saskaņots), pārējo laiku aktīvi komunicējot attālināti. Darba veikšanas bāze: RSU Zinātniskais centrs Kleisti Rātsupītes ielā 5 vai RSU Aroda un vides medicīnas katedras telpās Baložu ielā 14.