Starptautiskais precīzijas medicīnas tīklošanas forums Rīgā. Inovācijas un sadarbība precīzijas medicīnā
Šā gada 10. un 11. oktobrī Rīgā norisinājās jau trešais vadošais precīzijas medicīnas tīklošanās PMNET forums. Otro reizi šajā forumā bija iekļauta īpaša sesija par funkcionālo precīzijas medicīnu, kuru organizēja SFPM (The Society for Functional Precision Medicine) biedre, Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Mikrobioloģijas un virusoloģijas institūta vadošā pētniece doc. Dr. biol. Inese Čakstina-Dzērve, Fulbraita stipendiāte Dr. Entonija Letaia (Anthony Letai) laboratorijā (Letai Lab).
Sesiju vadīja arī iepriekšējā gada referente Karolīna Hekmena (Caroline Heckman) no Somijas Molekulārās medicīnas institūta (Institute for Molecular Medicine Finland, FIMM). Uzrunas teica arī SFPM valdes locekļi Diāna Azama (Diana Azzam) un Kristiāns Regenbrehts (Christian Regenbrecht), kā arī Letai Lab absolventi Triona Ni Čonhaila (Triona Ni Chonghaile) un Inese Čakstiņa-Dzērve.
Šīs sesijas laikā tika ieskicēts, kas ir funkcionālā precīzijas medicīna, kā arī Diāna Azama iepazīstināja klausītājus ar aizraujošiem klīniskā pētījuma rezultātiem un secinājumiem, ko viņa veikusi kopā ar savu komandu (Funkcionālās precīzijas medicīnas izmantošana vēža ārstēšanas vadlīniju izstrādē), līdz pat zinātniski padziļinātām tēmām, piemēram, Bcl-2 atkarībai multiplajā mielomā, ko Triona Ni Čonhaila un Kristiāns Regenbrehts iesāka ar interpretētu frāzi no rokgrupas Queen dziesmas Bohemian Rhapsody (“Funkcionālā precīzijas medicīna. Vai tā ir reālā dzīve? Vai tās ir tikai fantāzijas?"), aizraujot klausītājus ar savu priekšnesumu, savukārt Inese Čakstiņa-Dzērve dalījās novērojumos par pirmajiem soļiem funkcionālās precīzijas medicīnas virzienā Latvijā.
RSU patlaban tiek īstenots Latvijas Zinātnes padomes finansēts fundamentālo un lietišķo pētījumu projekts Hipoksijas ierosinātās molekulārās izmaiņas un farmakoloģiski modificējamie mērķi trīskārši negatīva krūts vēža šūnu līnijās, kurā, izmantojot funkcionālos testus, tiek noteikts tas, kā trīskārši negatīvā krūts vēža šūnas izdzīvo zema skābekļa apstākļos (hipoksijā). Arī šis projekts tika prezentēts forumā.
Kā liecina pasākuma nosaukums tas galvenokārt ir tīklošanas forums. Vairāku prezentāciju laikā radās idejas par iespējamiem Eiropas Savienības COST programmu pieteikumiem, funkcionālās precīzijas medicīnas protokolu harmonizācijas nepieciešamību starp laboratorijām un domu apmaiņu par iespējamu izmēģinājuma pētījumu. Bija padomāts arī par brīvo laiku: organizatori lutināja ar izcilām vakariņām Rīgas vecpilsētas sirdī, Melngalvju namā. Pasaulslavenais pianists Andrejs Osokins aizveda foruma viesus aizraujošā muzikālā ceļojumā. Neiztika arī bez īpašām situācijām, kuras iespējamas tikai Latvijā, piemēram, skriešanu pakaļ veselības ministram, lai iepazīstinātu viņu ar Diānu Azamu un kopīgi nofotografētos (Latvijas Republikas veselības ministrs ir Hosams Abu Meri, kuram tāpat kā Diāna ir libāniešu izcelsme).
Interesenti aicināti rezervēt datumu 4. PMNET forumam Latvijā, tāpēc atzīmējiet savos kalendāros 2025. gada 9.–10. oktobri! Plānojot ierašanos uz forumu, rezervējiet arī sestdienu, jo būs iespējams pievienoties ekskursijai Ineses Čakstiņas-Dzērves vadībā.