Augu aģence un laikmetīgā māksla: ilgtspējīgas attiecības ar vairāk-kā-cilvēka pasauli
Mērķis
Apraksts
Augu tematika Latvijas laikmetīgajā māksla pēdējā desmitgadē kļūst arvien izteiktāka. Šī tendence liecina par Latvijas sabiedrības augošu interesi un vēlmi risināt ar vides pārmaiņām un klimata krīzi saistītas problēmas. Lai to aprakstītu un analizētu, nepieciešama atbilstoša vārdnīca un teorētiski ieskati, kas ļauj atpazīst, novērtēt un izcelt augu tendences estētisko un politisko nozīmi, tostarp spēju paust neērtās patiesības par pakāpenisku un neatgriezenisku ekosistēmu bojāeju. Šim uzdevumam īpaši derīgs ir augu aģences jēdziens, ko izkopj mūsdienu posthumānisma teorijas un augu filozofijas. Tas iezīmē daudzveidīgos veidus, kā augi ietekmē, nosaka un piedalās cilvēku dzīvē, kā arī parāda augu spēju veidot, piedalīties un izraisīt pārmaiņas vairāk-kā-cilvēka pasaulē. Pievēršanās augu aģencei ir svarīga, jo tā ļauj apstrīdēt Rietumu domāšanā dominējošo antropocentrisko paradigmu, saskaņā ar kuru augi ir zemāki, neattīstīti, pasīvi, nediferencēti un mēmi, bet cilvēks ir radības kronis. Jaunu attiecību veidošana ar augiem ietver cilvēka perspektīvas pārskatīšanu un radikāli atšķirīgu izpratni par dabu. Projektā tiek pētīts, kā augu aģences aktualizēšana laikmetīgajā mākslā rosina, mediē un veicina pāreju uz ilgtspējīgākām cilvēka un dabas attiecībām. Lai gan māksla nevar glābt planētu, tā var aicināt tuvoties un iesaistīties, kritiski norādīt un tēlaini uzrunāt, iezīmējot vairāk-kā-cilvēka nākotnes scenārijus.
Projekta aktualitātes
- Dalība Latvijas Jauno zinātnieku apvienības (LJZA) vasaras skolā
Latvijas Jauno zinātnieku apvienības ikgadējā vasaras skola norisinājās Jūrmalā, Morberga villā. Trīs dienu garumā (09.08.2024-11.08.2024) aptuveni 50 dalībniekiem bija iespēja piedalīties lekcijās un semināros zinātniskās un akadēmiskās karjeras veidošanai, kā arī iepazīt citus jaunos zinātniekus.
Jau otro gadu LJZA vasaras skolā notika Zinātnes īsrunu konkurss. Tā mērķis ir dot iespēju jaunajiem zinātniekiem praktizēt zinātnes komunikācijas prasmes atbalstošā gaisotnē un saņemt atgriezenisko saiti. Izaicinājumu izskaidrot savu pētījuma tēmu 3 minūtēs bija uzņēmušies 9 vasaras skolas dalībnieki. Sagatavoto prezentāciju tēmu klāsts bija plašs, atspoguļojot nozaru daudzveidību, ko pārstāv LJZA biedri. Uzvarētāji tika noskaidroti ar skatītāju balsojuma palīdzību, un šogad 2. vietas ieguvēja bija Jana Kukaine ar tēmu “Augu aģence un laikmetīgā māksla: ilgtspējīgas attiecības ar vairāk-kā-cilvēka pasauli” .
Īsrunā pētniece pastāstīja, kā rosīšanās dārzā pandēmijas laikā raisīja akadēmiskas pārdomas par sieviešu un augu attiecībām, savukārt pētnieciskajā projektā tiek izmēģināti alternatīvi pasaules skaidrojuma modeļi, kur visu lietu mērs ir nevis cilvēks, bet augi.
Vairāk informācijas LZJA Facebook profilā
Informācija ievietota 12.08.2024
- Starptautisks simpozijs "Wild Things"
2024.gada 3.oktobrī plkst. 10.00 – 13.00 norisināsies starptautisks simpozijs Wild Things, kurš tiek organizēts granta “Augu aģence un laikmetīgā māksla: ilgtspējīgas attiecības ar vairāk-kā-cilvēka pasauli” ietvaros.
Simpozijs tiek rīkots ar mēķi veicināt starpdisciplināru diskusiju par savvaļu kā kultūras un sociālu praksi, lai izprastu tās potenciālu ilgtspējīgākai nākotnei.
Simpozijs notiks angļu valodā.
Vairāk par simpoziju - https://www.rsu.lv/en/events/wild-things-international-symp…
Informācija ievietota 23.08.2024
- Tiek publicēts populārzinātnisks raksts "Sievietes, augi un monstri"
Lai veicinātu projekta redzamību un skaidrotu tā pētnieciskās atziņas plašākai auditorijai, septembrī “Māxlas Žurnālā” tiek publicēts Janas Kukaines raksts “Sievietes, augi un monstri”. Tajā pētniece interpretē augu aģences jēdzienu Evas Vēveres mākslā, iekļaujoties ekofeminisma, kritisko augu studiju un mūsdienu mākslas teoriju iezīmētajās domu trajektorijās. “Māxlas Žurnāls” ir vienīgais vizuālās mākslas žurnāls Latvijā, tas iznāk reizi nedēļā no 2024. gada janvāra. Septembra numura viesredaktore ir Gundega Evelone, tā atklāšana notiks 26. septembrī galerijā “Istaba”. Ar redakcijas atļauju pārpublicējam Janas Kukaines eseju, lai padarītu to pieejamu lasītājiem un citiem interesentiem.
Informācija ievietota 23.09.2024
Par projektu medijos
satori.lv: RSU pētīs laikmetīgo mākslu kā vides pārmaiņu vēstnesi (06.06.2024)
facebook.com: Latvijas Jauno zinātnieku apvienība (11.08.2024)
facebook.com: Par dalību starptautiskajā konferencē Midlseksas universitātē Londonā (18.09.2024)
facebook.com: Māxlas Žurnāls - Septembra numurs "Feminisms ir" (22.09.2024)
facebook.com: Starptautisks simpozijs "Wild Things" (04.10.2024)