Pārlekt uz galveno saturu
Studentiem
Darbiniekiem
Pētniecība

Augu tematika Latvijas laikmetīgajā kultūrā pēdējā desmitgadē kļūst arvien populārāka. Šī tendence liecina par Latvijas sabiedrības augošo interesi un vēlmi risināt ar vides pārmaiņām un klimata krīzi saistītās problēmas, kā arī sabalsojas ar aktuālo pavērsienu uz augiem (plant turn) humanitārajās un sociālajās zinātnēs. Tāpēc Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Sociālo zinātņu fakultātes vadošā pētniece Jana Kukaine ar kolēģiem no Lielbritānijas, Francijas, Somijas, Lietuvas un Igaunijas ir uzsākusi pēcdoktorantūras grantu Augu aģence un laikmetīgā māksla: ilgtspējīgas attiecības ar vairāk-kā-cilvēka pasauli.

jana_kukaine-lead.jpg

Jana Kukaine. Foto: RSU

Starpdisciplinārā projekta mērķis ir izstrādāt fitoestētikas perspektīvu. Šis skatījums pievēršas stratēģijām, kuras izmanto laikmetīgā māksla Latvijā, lai pārskatītu cilvēka attiecības ar dabu un padarītu tās ilgtspējīgas, savstarpējas un horizontālas.

“Fitoestētikas pamatus es nostiprinu augu aģences (vegetal agency) jēdzienā, kas aicina palūkoties uz augiem un dabu plašākā nozīmē, Rietumu kultūrai un sabiedrībai mazāk ierastā veidā – nevis kā uz resursu, funkciju vai dekorāciju, bet pašpietiekamu, sarežģītu un rīcībspējīgu dabas un kultūras procesu dalībnieku,” skaidro pētniece.

Projektā Jana Kukaine izstrādās vārdnīcu un teorētiskos ietvarus, kas atpazīst un novērtē augu aģences estētiskās, sociālās un politiskās puses, apstrīdot Rietumu kultūrā izplatīto domāšanas paradigmu, kuras centrā ir cilvēks. Laikmetīgā māksla ne tikai pauž neērto patiesību par pakāpenisku un neatgriezenisku ekosistēmu bojāeju, bet arī piedāvā rīcības iespējas. Aktivizējot cilvēka maņas, iztēli un atmiņu, augu filozofijas un laikmetīgās mākslas sinerģijā tiek konstruēti un iedzīvināti jauni attiecību modeļi, kas veicina pāreju uz ilgstspējīgāku dzīvesveidu un vizionāri iezīmētu vairāk-kā-cilvēka nākotnes scenārijus.

rsu_petijums_augi-lead.jpg

Liene Mackus. No instalācijas Indīgs augs. Jaukta tehnika. 2022. Darbs Janas Kukaines kūrētajā izstādē Viscerālās pārejas Raiņa un Aspazijas vasarnīcā. Foto: Kristīne Madjare

Projekta aktivitātēs ietilpst arī simpozija un radošās darbnīcas organizēšana, video lekciju sagatavošana, pieredzes apmaiņa un starptautiskās sadarbības veicināšana. Projekta starptautiskie sadarbības partneri ir Kingstonas Universitāte (Lielbritānija), Parīzes Universitāte (Francija), Austrumsomijas Universitāte (Somija), Viļņas Universitāte (Lietuva) un Tartu Universitāte (Igaunija). 


Aktivitāte tiek īstenota projektā “Iekšējā RSU un ārējā RSU ar LSPA konsolidācija” (nr. 5.2.1.1.i.0/2/24/I/CFLA/005)

finanse_es_nacionalais_attistibas_plans.jpg