Pārlekt uz galveno saturu
RSU zinātnes sinapses
Studentiem
Doktorantiem
Darbiniekiem
Pētniecība

Pēdējos gados ir palielinājies valkājamo tehnoloģiju (wearable technologies), kā, piemēram, viedā tekstila apģērbi, izmantojums personalizētajā medicīnā, tai skaitā fizioterapijā. Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) doktorante un fizioterapeite Guna Semjonova par jēgpilnu un zinātniskajos pierādījumos balstītu valkājamo tehnoloģiju izmantojumu fizioterapijā interesējas kopš 2014. gada, kad ar tām klīniskajā vidē iepazinās Erasmus+ apmaiņas programmā Somijā.

2016. gadā viņa sāka starpdisciplināru sadarbību ar Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Dizaina tehnoloģiju institūta un Biomedicīnas inženierzinātņu un nanotehnoloģiju institūta pētniekiem, kuri ir promocijas darba pētījumā izmantoto viedā tekstila sensoru radītāji (patenta nr.: LV 14920).

Sadarbības rezultātā tika izveidots DAid viedā krekla prototips kas tika izmantots fizioterapijā pacientiem ar subakromiālo sāpju sindromu. Šis DAid viedā tekstila krekls paredzēts plecu joslas monitoringam un ļauj izvērtēt plecu joslas kustības arī augsta līmeņa aktivitāšu laikā.

guna_semjonova_pleci.jpgFoto no Gunas Semjonovas privātā arhīva

Subakromiālais sāpju sindroms ir viena no biežāk sastopamajām diagnozēm, kuru 40 % gadījumu novēro ģimenes ārsta praksē, un fizioterapija ir neatņemama rehabilitācijas sastāvdaļa šiem pacientiem. Pleca fizioterapijā, kur ir būtisks kustību monitorings, viedā tekstilmateriāla apģērbu lietošana sākta, veicot šī promocijas darba pētījumu. Darba mērķis bija izpētīt DAid viedā krekla prototipa ietekmi uz pacientu ar subakromiālo sāpju sindromu fizioterapijas funkcionālajiem un DASH instrumenta rezultātiem.

Secinājumi pēc veiktā pētījuma: pacientiem ar subakromiālo sāpju sindromu fizioterapijā, lietojot DAid viedā krekla prototipu, tiek sasniegti labāki funkcionālo testu un labāki pašziņota DASH instrumenta rezultāti, salīdzinot ar konvencionālām fizioterapijas metodēm.

Gunas Semjonovas promocijas darba DAid viedā krekla tehnoloģijas izmantošana terapijā pacientiem ar subakromiālo sāpju sindromu atklātā aizstāvēšanas sēde notiks 2022. gada 4. novembrī, kurā varēsiet uzzināt par DAid viedā krekla prototipa izveides procesu, tā praktisko lietojumu un detalizētākiem rezultātiem.
Plašāka informācija

Promocijas darba vadītājs: RSU prof. Jānis Vētra un RTU prof. Aleksandrs Okss.

05.01.2023. LR2 raidījums Nākotnes pietura: Guna Semjonova – pētījusi un praksē testējusi viedās VALKĀJAMĀS tehnoloģijas