Izstrādāta disertācija par sievietes veselības izmaiņām pēc dzemdībām
Epiziotomija ir viena no biežākajām ķirurģiskajām manipulācijām dzemdniecībā, ko veic dzemdību speciālists ar šķērēm starpenes labajā pusē dažās situācijās, lai atvieglotu augļa galviņas piedzimšanu.
Iegurņa pamatnes elektromiogrāfija (EMG) ir mazinvazīva metode, kas ļauj veikt ārējā anālā sfinktera muskuļa funkciju analīzi. Līdz šim veiktie pētījumi ir norādījuši, ka sfinktera muskulis var būt asimetriski inervēts, un tas var radīt fēču nesaturēšanu sievietēm pēc dzemdībām.
Promocijas darba mērķis bija salīdzināt anālā sfinktera inervāciju un spēku pirms un pēc dzemdībām, kā arī noteikt epiziotomijas ietekmi uz šīm izmaiņām.
Pētījumā tika iekļautas trīssimt grūtnieces, kam veica EMG mērījumus grūtniecības 3. trimestrī, 6 – 8 nedēļas pēc dzemdībām un gadu pēc dzemdībām. Rezultātus salīdzināja pirms un pēc dzemdībām starp šādām grupām: dzemdības ar ķeizargriezienu, epiziotomiju, spontāniem plīsumiem un dzemdībām bez plīsumiem un atbilstoši asimetrijai. Novērtēja arī fēču nesaturēšanas rādītājus pirms un pēc dzemdībām.
Rezultāti liecina par ievērojamu inervācijas zonu samazināšanos un EMG amplitūdas samazināšanos pēc dzemdībām epiziotomijas ietekmē. Anālās inkontinences rādītāji nedaudz, bet ne statistiski ticami pieauga 6 – 8 nedēļas pēc ķeizargrieziena dzemdībām 20 % un pēc vaginālo dzemdībām 30 % sieviešu.
Šis pētījums rāda, ka epiziotomija samazina anālā sfinktera muskuļa aktivitāti grieziena pusē. Pētījums liecina, ka virsmas elektromiogrāfija ir daudzsološa metode ārējā anālā sfinktera aktivitātes analīzei un grūtniecības laikā reģistrētos EMG signālus varētu izmantot, lai noteiktu epiziotomijas grieziena optimālo pusi, tādējādi samazinot epiziotomijas iespējami radītos inervācijas bojājumus.
Vitas Začestas promocijas darba Anālā sfinktera muskuļa aktivitātes izmaiņas sievietēm pēc dzemdībām aizstāvēšana notiks 2022. gada 31. martā.
Plašāka informācija
Promocijas darba vadītāji: RSU prof. Dace Rezeberga un RSU prof. Haralds Plaudis.