Pārlekt uz galveno saturu
Ziņas

Grāmatu krātuve ir bibliotēka, un muzejs parasti grāmatas neglabā. Izņēmums ir grāmata ar īpašu, muzejisku raksturu, kas to padara par artefaktu – muzeja priekšmetu, kuram piemīt vēsturisks konteksts un kas var stāstīt par kādu notikumu, tradīciju, zīmīgu faktu u. tml.

Nesen svinējām zinātnieka, izcilā medicīnas darbinieka profesora Anatolija Bļugera 90. dzimšanas dienu, un RSU muzejs sagatavoja nelielu ekspozīciju par šo izcilo personību. Vēlējāmies eksponēt arī viņa rokrakstu, kuru izdevās atrast grāmatā Infekcijas slimības (Bļugers A., Davidova V., Novickis I., Zvaigzne, Rīga, 1977.).

Blugers_Infekcijas_slimibas-rsu-lead.jpg

_GR00701.jpg

Profesors Anatolijs Bļugers grāmatu ar veltījuma ierakstu dāvājis profesorei Olgai Kovšai (1918. – 2003.), kura bijusi ilggadēja mūsu augstskolas docētāja, arī mācību prorektore.

Lai izlemtu, vai šī grāmata būtu jāsaglabā RSU muzeja krājumā, lūdzām RSU Infektoloģijas un dermatoloģijas katedras vadītājai profesorei Ludmilai Vīksnai komentāru, cik tā ir nozīmīga augstskolas izglītības attīstības kontekstā. Saņēmām brīnišķīgu, iedvesmojošu stāstu.

"Grāmata Infekcijas slimības, kas bija uzrakstīta profesora Anatolija Bļugera vadībā, īpašu vērtību ieguva tādēļ, ka pirmo reizi Latvijas vēsturē iznāca grāmata infektoloģijas specialitātē, turklāt latviešu valodā. Svarīgi, ka vadošais autors bija tieši Rīgas Medicīnas institūta (RMI) mācībspēks.

Zīmīgi, ka autora veltījums grāmatā ir tā laika neapstrīdamai autoritātei internās medicīnas nozarē, profesorei Olgai Kovšai, kura arī pati ir vairāku medicīnas grāmatu autore. Situācija spilgti apliecina abu profesoru un divu medicīnas specialitāšu, infektoloģijas un internās medicīnas, savstarpējo saistību. Šī medicīnas nozaru saistība īpaši saprotama ir mūsdienās, kad infekcijas slimību dizains ir izmainījies. Ievērojami mazāks ir akūtu infekcijas slimību formu, bet vairāk hronisku. Šo hroniski inficēto pacientu ārstēšana nereti ir internista vai ģimenes ārsta pienākums. Domāju, ka gan profesors A. Bļugers, gan profesore O. Kovša jau toreiz šo saistību ne tikai apzinājās, bet, kā es zinu, ļoti cieši sadarbojās gan praktiskās, gan teorētiskās medicīnas starpnozaru laukā.

Tieši tādēļ RMI profesora A. Bļugera grāmata Infekcijas slimības, kas dāvināta RMI profesorei O. Kovšai, uzskatāma par vēsturisku vērtību Rīgas Stradiņa universitātei.

2016. gada 8. decembrī"