Pārlekt uz galveno saturu
Rezidentu stāsti
Doktorantiem
Oftalmoloģija

Teikt, ka pavasaris ir laiks, kad uzplaukst pirmie asni ne vien dobē, bet arī pēdējā kursa medicīnas studentu attiecībās ar potenciālajiem darba devējiem, ir ne vien pārāk liriski, bet viegli neprecīzi. Liela daļa topošo ārstu soļus savas nākotnes specialitātes virzienā sper jau pēdējo pāris studiju gadu laikā – gan voluntējot, gan darbojoties attiecīgās specialitātes zinātniskajā pulciņā, gan izvēloties sestā kursa pētnieciskā darba tēmu un vadītāju.

Tāds bija arī pērn rezidentūru absolvējušās jaunās oftalmoloģes, Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) doktorantes Anetes Kursītes (attēlā) ceļš. Mēs tiekamies ārstes darba vietā – Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas (PSKUS) Oftalmoloģijas klīnikā, ko vada RSU profesore Guna Laganovska – personība, kas iedvesmoja Aneti pievērsties acu veselībai un kuras profesionālais veikums novērtēts ar Paula Stradiņa balvu un citām godalgām.

anete_kursite_v.jpg

Tūlīt pēc rezidentūras beigšanas pērn rudenī kā sertificēts ārsts uzsākāt darbu PSKUS Oftalmoloģijas klīnikā. Kā paiet jūsu ikdiena?  

Lai arī darbojos dažādās lomās – kā ārste, kā pētniece un kā docētāja – visa mana ikdiena paiet Stradiņa slimnīcā, jo gan Oftalmoloģijas klīnika, gan RSU Oftalmoloģijas katedra atrodas vienuviet. Diena sākas ar nodaļas un stacionāra pacientiem, turpinās ar operācijām, pa vidu pieslēdzos zinātnei, strādājot ar tiem pacientiem, kas iesaistīti pētījumos. Teju katru mēnesi ir arī darbs ar RSU piektā kursa studentiem, kas iziet Oftalmoloģijas ciklu vai arī B kursa ietvaros padziļināti studē oftalmoloģiju. Darbs ir ļoti dažāds, tāpēc arī tik saistošs.  

Vai šī dažādība bija viens no iemesliem, kas savulaik lika nosliekties par labu oftalmoloģijai?

Jā, lai arī acs ir neliels orgāns un šī ir šaura specializācija, tā paver ļoti plašas iespējas. Ir virkne dažādu ķirurģiju veidu, ir saslimšanas, ko ārstēt medikamentozi un ar pacientu novērošanu, tad vēl bērnu oftalmoloģija kā atsevišķs atzars.

Oftalmoloģijas cikls ir studiju noslēguma pusē – piektajā kursā, kad topošais ārsts jau daudz redzējis. Manā gadījumā lēmums par oftalmoloģija bija savlaicīgs un ļoti izsvērts, un, kad pienāca laiks sestajā kursā rakstīt pētniecisko darbu, man nebija divu domu, ka jāuzrunā RSU rezidentūras programmas oftalmoloģijas specialitātes vadītāja profesore Laganovska. Paralēli jau biju iesaistījusies Oftalmoloģijas studentu zinātniskajā pulciņā. Rakstot pētniecisko darbu par acs strukturālām izmaiņām glaukomas slimniekiem, kam tiek veikta kataraktas operācija, bieži apgrozījos Oftalmoloģijas klīnikā, un sapratu, ka man šeit tiešām patīk.

profesore-guna-laganovska-sq.jpg

Rezidentūra ir laiks, kad ikviens jaunais ārsts pārbauda savas spējas darboties konkrētajā specialitātē, jo interese un degsme – tas ir labs sākumpunkts, taču ar to vien nepietiek. Rezidentūras laikā un vēl pirms tās daktere Kursīte parādīja sevi kā aktīvu un zinātkāru topošo acu ārsti, jo sevišķi interesējoties par oftalmoloģijas ķirurģisko pusi. Savas spējas jaunā ārste pierādījusi arī ārpus terapeitiskās un ķirurģiskās ārstēšanas – mūsu klīnikā jau vairākus gadus darbojas radzenes audu centrs, kura darbība pēdējos gados izteikti attīstīta un pilnveidota, pielīdzinot to pēc ES visaugstākās latiņas. Daktere Kursīte savos rezidentūras gados sniedza nopietnu artavu šim ambiciozajam projektam.

PSKUS Oftalmoloģijas klīnikas vadītāja,
RSU rezidentūras oftalmoloģijas specialitātes vadītāja profesore Guna Laganovska

Rezidentūru oftalmologa specialitātē piedāvā arī Latvijas Universitāte. Kādi bija jūsu apsvērumi par labu rezidentūrai RSU?

Vieta un cilvēki – tas man bija visbūtiskākais. RSU oftalmoloģijas rezidentu galvenā bāze ir PSKUS, kas šajā specialitātē ir nepārspējama. Galu galā mūsu klīnika ir Eiropas Oftalmologu padomes akreditēts mācību centrs – rezidentiem ir plašas tehnoloģiskās iespējas un mēs, piemēram, trenējāmies uz acs ķirurģijas simulatora.

PSKUS nokļūst plaša spektra pacienti, te notiek visdažādākās operācijas un klīnikā darbojas jaudīgi speciālisti, kas vienlīdz deg gan par praktisko medicīnu, gan pētniecību. Zinātniskā darbība nav mazsvarīga, jo rezidentūra, galu galā, ir laiks, kad aktīvi sevi jāpilnveido, jāizglītojas, un pētniecība iedod citu skatu uz praktisko medicīnu.

anete_kursite_h.jpg

Klīnikā tiek veiktas radzenes transplantācijas, kataraktas, glaukomas, plakstiņu un orbītas operācijas. Kurā no šīm jomām jūs specializējaties?

Kā pilntiesīgs ārsts es klīnikā strādāju pavisam nesen, var teikt, ka mans ceļš ir tikko sācies. Patlaban mācos acs priekšējās daļas operācijas – kataraktu ķirurģiju un radzenes transplantācijas.

Mūsu klīnika piedāvā plaša spektra ķirurģisko un terapeitisko ārstēšanu, un starp mūsu prioritātēm ir tīklenes slimību operatīva ārstēšana, kas palīdz diabēta slimniekiem, smagu acu traumu vai tīklenes atslāņošanās gadījumos. Tāpat pie mums darbojas radzenes audu centrs – pacientiem, kam nepieciešama radzenes transplantācija. Kopīgi mūsu ārsti nosedz visus oftalmoloģijas laukus un viņu, kā vadošo savas jomas profesionāļu vārdi, komentārus neprasa. Ikvienam jaunam ārstam ir būtiski just kolēģu stipro plecu, saņemt padomu, un šeit, Oftalmoloģijas klīnikā, man tā nekad nav trūcis.

anete_kursite_sq.jpg

Oftalmoloģe Anete Kursīte

Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas
Acu mikroķirurģijas nodaļas ārste,
RSU Oftalmoloģijas katedras docētāja.
Absolvējusi četrus gadus ilgo rezidentūru šajā specialitātē 2018. gadā.
Doktorante RSU studiju programmā Medicīna.

RSU topošajiem ārstiem piedāvā rezidentūru vairāk nekā 70 specialitātēs augsti kvalificētu docētāju – savas nozares profesionāļu – vadībā.