Pārlekt uz galveno saturu
Par mums medijos
Pētniecība

Latvijā sievietes identitāte lielā mērā tiek veidota ap mātes lomu. Tiek pieņemts, ka jebkurai sievietei dabiski piemīt mātes potenciāls – sievietes identitāte tiek sapludināta ar mātes identitāti.

mate_kas_staiga_pa_latvijas_ielam.jpg

Mākslīgā intelekta ģenerēts attēls Māte, kas staigā pa Latvijas ielām

Bet, kad tiek uzdots jautājums, ko nozīmē būt mātei, iestājas klusuma pauze un, kā izrādās, uz pirmajā brīdī it kā vienkāršu jautājumu nav viennozīmīgas atbildes.

Arvien vairāk tehnoloģijām ienākot cilvēku ikdienā, tiek radīta digitālā vide, kur īstenojas mātes lomas transformācija. Tā ir vide, kur par mātišķību un mātes rūpēm tiek veidots kolektīvais naratīvs jeb stāstījums.

Mātišķības raibais audekls Latvijā

Laikmetā, kad sociālā medija platformas kļūst par audeklu, kur tiek ieaustas mūsu digitālās identitātes un plaši tiek diskutēts par ģimeni, rodas jautājums: ko nozīmē māte Facebook, Instagram un Twitter laikmetā? Daudziem atbilde šķiet pašsaprotama – mātišķība ir iedarbināta sievietes identitātes daļa, loma, kas ir gan aicinājums, gan atbildība. Bet iedziļinoties atklājas, ka šī jautājuma šķietamā pašsaprotamā atbilde ir tālu no tā, ko mātišķība Latvijā sevī nes. Digitālajā telpā veidojas savstarpēja komunikācija, risinās stāsti, dalās viedokļi, mātes statuss iegūst plūstošu formu, caur tradīcijas pavedieniem, mūsdienīgumu un individualitāti.

Mātes digitālajā vidē ir fokusā manā maģistra darbā "Mātes, kas staigā pa Latvijas ielām." Mātišķība sociālā medija "Facebook" grupā "Atsaucīgo māmiņu forums", ko plānoju aizstāvēt šomēnes – 2024. gada janvārī. Pētījumā apskatu mātišķību Latvijā caur digitālās telpas prizmu.

Mātes ir dažādas, katra ar atšķirīgu pieredzi, bet tikai caur digitālo vidi mēs uzskatāmi ieraugām šo dažādību un tās savstarpējo dinamiku.

Maģistra darba ietvaros esmu analizējis Facebook grupas Atsaucīgo māmiņu forums ierakstus un komentārus, intervējis cilvēkus, kas veido grupas saturu vai ir atbildīgi par tā darbību.

Pētījumā caur dažādiem piemēriem atklāju, ka mātišķība atrodas nepārtrauktā dinamiskā pārveides procesā un ir dažādu pretrunu iekrāsota.

Atsaucīgo māmiņu forums (AMF) ir sociālā medija Facebook grupa, kas dibināta 2014. gada 21. oktobrī. Grupas izveidotāja Indra Ēķe-Začesta. Šobrīd grupā ir vairāk nekā 28 tūkstoši dalībnieku, no kuriem lielākā daļa ir sievietes/ mātes, grupā darbojas arī vīrieši/ tēvi, kā arī dažādu organizāciju pārstāvji. Tā ir slēgta grupa, kur visi ieraksti tiek apstiprināti no administrācijas puses.

Autors: Jānis Šabanovs (vēsturnieks un RSU sociālās antropoloģijas maģistrantūras students)
Pirmavots: LSM.lv