Pētījums par optisko neiromielītu jeb Devika slimību
7. decembrī Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnas promocijas padomes atklātajā sēdē Liene Elsone aizstāvēs promocijas darbu Optiskā neiromielīta klīniskās norises un ārstēšanas raksturojums.
Promocijas darbs ir veltīts aktuālai, tomēr līdz šim nepietiekami izpētītai slimībai – optiskajam neiromielītam (NMO) jeb Devika slimībai. NMO ir iekaisīga un demielinizējoša (mielīna apvalku noārdoša) centrālās nervu sistēmas slimība, kas klīniski izpaužas galvenokārt ar redzes nervu un muguras smadzeņu bojājumu.
Kaut arī ir uzlabojusies šīs slimības diagnostika, tā joprojām netiek atpazīta un nereti sākotnēji kļūdaini tiek uzskatīta par multiplo sklerozi (MS). To apgrūtina fakts, ka daudzas klīniskās, laboratoriskās un radioloģiskās pazīmes abām slimībām ir līdzīgas.
Ja Devika slimību savlaicīgi neārstē, kā arī lieto medikamentus, kas paredzēti MS ārstēšanai, tai ir augsts invaliditātes un mirstības risks. Randomizēti, placebo kontrolēti pētījumi slimības smagās norises un augstā invaliditātes riska dēļ būtu neētiski, tādēļ ārstēšanas izvēle balstās uz atsevišķu gadījumu aprakstiem un ārstējošā ārsta iepriekšējo pieredzi.
Daudzas NMO klīniskās un norises īpatnības joprojām nav apzinātas. Pietiekami nav apzinātas arī NMO terapijā lietojamo medikamentu priekšrocības un riski pacientiem ar dažādu klīnisko norisi.
Šī darba mērķis ir izpētīt un raksturot NMO/NMOS klīniskās norises īpatnības un ārstēšanas efektivitāti, kā arī Latvijas MS reģistrā ievadāmos datus, ar nolūku uzlabot NMO/NMOS pacientu diagnostiku, ārstēšanu un slimības iznākumu.
Apkopojot promocijas darbā iegūtos rezultātus, pirmreizēji raksturotas iepriekš mazāk pazīstamas NMO klīniskās pazīmes, kas varētu ietekmēt savlaicīgu NMO diagnostiku un līdz ar to agrīnu terapijas uzsākšanu. Vienlaicīgi izpētīti atsevišķi ārstēšanas virzieni, paverot jaunas iespējas NMO/NMOS terapijā. Tai pašā laikā pirmo reizi veikta detalizēta Latvijas MS reģistrā ievadāmo datu kvalitāte un kvantitāte.
Darba noslēgumā sniegtas rekomendācijas gan Latvijas MS reģistra uzlabošanā, gan klīniski praktiskas rekomendācijas NMO/NMOS slimnieku diagnostikas un ārstēšanas uzlabošanai.
Saistītās ziņas
