Pārlekt uz galveno saturu
Pētniecība

Jau daudzus gadus starptautiskais modes uzņēmums Lindex ir iesaistījies Rozā lentītes kampaņā, kurā uzņēmuma klienti un darbinieki kopīgi atbalsta krūts vēža pētniecību. Lindex Latvia sadarbības partneris krūts vēža izpētē ir Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Onkoloģijas institūts, kuram ir vairāk nekā 20 gadu pieredze ģenētiski pārmantotā krūts vēža pētījumos. Šogad institūts, pateicoties ikgadējai Rozā lentītes kampaņai, saņems 23 417 eiro lielu ziedojumu, kas tiks izmantots krūts vēža ģenētisko riska faktoru pētniecībai.

Kopumā visos tirgos, kuros darbojas Lindex, kampaņā izdevies iegūt rekordlielu summu – 1,66 miljonus eiro, kas tiks novirzīti krūts vēža izpētei dažādās valstīs. Kampaņas ietvaros oktobrī Lindex savos tirgos ziedoja 10 % no visiem krūšturu pārdošanas ienākumiem, kā arī aicināja klientus iegādāties rozā lentīti un veikalos noapaļot pirkuma summu. Krūts vēža izpētei Lindex vāc līdzekļus kopš 2003. gada, un uzņēmums kopā ar klientiem šajos gados ir ziedojis 19,3 miljonus eiro.

Vismaz 7 % gadījumu krūts vēža pacientēm krūts vēzis ir pārmantots, un, izmantojot ģenētiskos izmeklējumus, varētu savlaicīgi atklāt sievietes ar augstu krūts vēža risku. Tas ļautu ievērojami uzlabot pārmantotā krūts un olnīcu vēža diagnostiku Latvijā, palīdzot sasniegt labākus ārstēšanas rezultātus.

“Kopš mamogrāfijas skrīninga ieviešanas ir pagājuši apmēram 40 gadi, un ir attīstījušās jaunas tehnoloģijas – ģenētiskie izmeklējumi. Tas paver iespēju papildināt esošo mamogrāfijas skrīningu un aizsākt principiāli jaunu krūts un olnīcu vēža riska skrīningu, visām sievietēm veicot konkrētu ģenētisko izmeklējumu 25 gadu vecumā neatkarīgi no ģimenes vēža vēstures.

Tomēr, lai šādu pieeju rekomendētu veselības aprūpes administratoriem, nepieciešams veikt pētījumu – pilotprojektu, kurā tiek analizēti ģenētiskā skrīninga organizatoriskie, medicīniskie un psiholoģiskie aspekti,”

par līdzekļu iecerēto izlietojumu stāsta RSU Onkoloģijas institūta vadošais pētnieks, P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas onkologs un krūts ķirurgs Arvīds Irmejs.

Lai gan populācijas ģenētiskā skrīninga pieeja jau kādu laiku tiek diskutēta profesionāļu aprindās, tomēr ir tikai atsevišķi šāda veida pētījumi vai pilotprojekti, un Latvija varētu būt viena no pirmajām, kas šādu inovatīvu risinājumu ievieš un piedāvā citiem. Psiholoģisko jautājumu analizēšanā RSU Onkoloģijas institūts sadarbosies ar Norvēģijas attiecīgās jomas ekspertiem no Haukelandes Universitātes slimnīcas Bergenā.

rsu_onkologijas_inst_logo_horizontals.jpg