Veiksmīgi aizvadīta trešā zinātniski praktiskā medicīnas tiesību konference
Rīgas Stradiņa universitātes Juridiskā fakultāte ir gandarīta par 16. jūnijā veiksmīgi aizvadīto zinātniski praktisko medicīnas tiesību konferenci. Šo nozīmīgo pasākumu klātienē apmeklēja vairāk nekā 500 klausītāju no dažādām nozarēm, proti, juristi, advokāti, ārsti, medicīnas māsas, ārsta palīgi, funkcionālie speciālisti, kā arī citas veselības aprūpē iesaistītās personas. Konferencē ar ziņojumiem uzstājās medicīnas tiesību nozares profesionāļi, kuru uzdevums bija aplūkot vairākas šobrīd aktuālas tēmas ārstniecības personu un pacientu tiesību aizsardzības un drošības jomā.
Diskusiju tematu vidū bija nepilngadīgo pacientu, likumisko pārstāvju un ārstniecības personu mijiedarbības problemātika, un diskusijas laikā tika sniegts ieskats nepilngadīgo pacientu tiesībās, skaidrojums par nepilngadīga pacienta tiesībām uz tuvinieku atbalstu, likumisko pārstāvju tiesībām un pienākumiem ārstniecībā, kā arī aplūkota ārstniecības personu loma pacientu un likumisko pārstāvju tiesību realizēšanā. Konferencē tika aktualizēts arī cits temats – tiesību uz informāciju mijiedarbība ar pacienta tiesībām paust savu reliģisko pārliecību ārstniecībā, tādējādi radot iespēju diskutēt par pacientu tiesībām izteikt savas reliģiskās pārliecības uzskatus, vienlaikus parādot šo tiesību mijiedarbību ar informācijas sniegšanu ārstniecības procesā.
Plašas diskusijas raisīja pašreiz aktuālais telemedicīnas temats. Ziņojumā Ārstniecības persona un telemedicīna: risku izvērtējuma problemātika vērsta uzmanība uz risku izvērtējumu, kas saistīts ar ārstniecības personu darbu un telemedicīnas izmantošanu. Šajā ziņojumā tika apskatīta attālinātas veselības aprūpes ietekme uz pacientu drošību un jautājums, kā novērst un mazināt ar šādu aprūpi saistītus riskus. Savukārt ziņojumā Attālināta veselības aprūpe no datu aizsardzības perspektīvas veselības aprūpes jautājums tika analizēts no datu aizsardzības viedokļa. Tajā apskatīts jautājums par pacientu datu konfidencialitātes un privātuma nodrošināšanu, ņemot vērā attālinātas veselības aprūpes pieaugošo nozīmi.
Citi konferences temati bija ārstniecības personu profesionalitātes vērtējums Ārstniecības riska fonda lietās un simulācijā balstīta izglītības pieeja ārstniecības personu un pacientu drošībai, kas ir priekšnoteikums veselības aprūpes studiju virziena programmu izglītības kvalitātei, kā arī citām svarīgiem faktoriem, kas tieši ietekmē medicīnas nozarē iesaistīto speciālistu darbu.
“Mūsu mērķis bija sniegt zināšanas, kas primāri palīdzētu aizsargāt gan ārstniecības personas, gan pacientus no nepārdomātas rīcības, kas varētu kaitēt veselībai. Mūsdienās medicīnas tiesības ir ikdienas ārstniecības procesa neatņemama sastāvdaļa. Spēja orientēties medicīnas tiesību jautājumos var palīdzēt gan ārstam nodrošināt likumā noteiktu kvalitatīvu un kvalificētu ārstniecību, gan pacientiem, pildot savus pienākumus un līdzdarbojoties ārstniecībā. Šī konference ir informācijas avots katram iedzīvotājam, lai varētu uzlabot veselības aprūpi un dzīves kvalitāti, aizsargāt savas tiesības un izvairīties no potenciāliem riskiem ārstniecības procesā. Rīgas Stradiņa universitāte kā zinātnes universitāte turpinās atbalstīt ārstniecības personas, topošos ārstus, nododot zināšanas medicīnas tiesību jomā un, protams, attīstīt medicīnas tiesības Latvijā,” norādīja konferences organizatore, zvērināta advokāte un RSU docente Karina Palkova.