Rīgas Stradiņa universitāte kļūst par CESSDA partneri Latvijā
Autors: Ingmārs Kreišmanis,
RSU Sociālo zinātņu pētniecības centra attīstības projektu vadītājs
Rīgas Stradiņa universitāte ir izveidojusi sadarbību ar pētniecības infrastruktūru (Consortium of European Social Science Data Archives) un kļuvusi par tās partneri Latvijā.
Plānots attīstīt ciešāku sadarbību ar sociālo zinātņu pētniecības centriem un infrastruktūrām Eiropā, tādējādi iegūstot pieredzi pētniecības datu ievākšanā un apstrādē, kā arī dažādu digitālo rīku izmantošanā. Kā CESSDA partnerim RSU būs iespēja arī iesaistīties sadarbības tīklos un projektos ar Eiropas vadošajiem pētniecības centriem sociālajās zinātnēs.
CESSDA ir vadošā ERIC (European Research Infrastructure Consortium) pētniecības infrastruktūra sociālajās zinātnēs, kas apvieno 22 dalībvalstis un nodrošina plašu sadarbības tīklu ekspertiem un datu uzturētājiem. Tā ir arī ESFRI (European Strategy Forum on Research Infrastructures) biedrs. CESSDA ne vien nodrošina vienotu pieeju un pastāvīgu izaugsmi vadošajiem sociālo zinātņu pētniecības datu repozitorijiem, bet arī aktīvi strādā pie dažādiem tehniskajiem un metodoloģiskajiem risinājumiem sociālo zinātņu pētniecības datu ieguvē, apstrādē, aprakstīšanā un izmantošanā. CESSDA sniedz nozīmīgu ieguldījumu standartu izstrādē un papildināšanā, lai nodrošinātu dažādās organizācijās un valstīs ievākto datu savstarpēju savietojamību un piemērotību mašīnmācīšanās algoritmiem, tādējādi veicinot plaša mēroga pētījumu veikšanu un lielapjoma datu apstrādi.
RSU Sociālo zinātņu pētniecības centrs (RSU SZPC) sadarbībā ar Augstākās izglītības un zinātnes IT koplietošanas pakalpojumu centru strādā, lai nodrošinātu Latvijas dalību CESSDA, tādējādi gan pilnībā izmantojot piedāvātos pakalpojumus un sistēmas, gan veicinot sociālajām zinātnēm raksturīgo pētniecības datu kvalitāti un izmantošanu Latvijā. Dalība CESSDA arī palīdzēs Latvijai iekļūt Eiropas līmeņa sadarbības tīklos un projektu konsorcijos, kā arī veicinās Latvijas pētniecības datu un citu pētniecības rezultātu redzamību.
Konteksts
Pētniecības datu pārvaldība ir ļoti svarīgs pētniecības procesa posms sociālajās zinātnēs. Sociālo zinātņu pētniecības dati ietver gan aptauju rezultātus, interviju un novērojumu datus, reģistru un monitoringa datus, tāpat arī eksperimentāli dati un no tīmekļa izgūti dati. Reizē gan jāatzīmē, ka daudzos pētījumos, sevišķi starpdisciplināros un transdisciplināros pētījumos, visu laiku rodas jauni datu veidi un formas. Arvien vairāk pētniecības organizāciju starptautiskā un starpinstitūciju mērogā apzinās to vērtību, kā arī to potenciālu nākotnes pētījumu veikšanai, studējošo iesaistei un sadarbībai ar citām pētniecības organizācijām. Piemērojot vienotus principus datu apstrādei, noformēšanai un aprakstīšanai ir iespējams iesaistīties lielāka mēroga projektos ar lielāku rezonansi, tai skaitā sadarboties starptautiskajos pētniecības un tās infrastruktūras konsorcijos.
RSU SZPC aktīvi savā darbā ievieš jaunas prakses un rīkus pētniecības datu ievākšanā, apstrādē un pārvaldībā ar mērķi kopumā uzlabot pētniecības un tās rezultātu kvalitāti un ietekmi nākotnē.