Lai veicinātu pacientu aprūpes uzlabošanos, teju 1000 veselības aprūpes speciālistu pilnveidojuši digitālās prasmes
Šomēnes noslēdzās apmācību programma Cilvēcīgi par tehnoloģijām, kuru ar EIT Health atbalstu kopā ar Rīgas Stradiņa universitāti (RSU) īstenoja biedrība Riga TechGirls.
Programmas darbības laikā savas digitālās prasmes pilnveidoja 951 veselības aprūpes speciālists no visas Latvijas. Tas vērtējams kā ieguvums veselības aprūpes sistēmai, kur digitālās prasmes var palīdzēt būtiski taupīt laiku un uzlabot pacientu aprūpi.
Apmācībās piedalījās plašs veselības nozares pārstāvju loks – sākot no topošajiem speciālistiem, kuri pašreiz vēl studē, līdz pieredzējušiem nozares darbiniekiem, kā arī veselības tehnoloģiju un jaunuzņēmumu pārstāvjiem. Trīs intensīvos apmācību mēnešos dalībnieki apguva gan teorētiskās zināšanas, gan praktiskās iemaņas dažādās jomās, piemēram, digitālo tehnoloģiju izmantošana veselības aprūpē, pacientu datu apstrādi, veselības aprūpes lietotņu un citu digitālo rīku efektīva izmantošanu u. c.
“Digitālo prasmju nozīme veselības aprūpē turpina pieaugt. Šādas programmas palīdz profesionāļiem labāk pielāgoties tehnoloģiskajām inovācijām, padarot viņu darbu efektīvāku un pacientiem ērtāku, vienlaikus sekmējot veselības aprūpes pieejamību. Šāda pieredze palīdz ne tikai apgūt jaunas prasmes, bet arī stiprināt profesionālo pārliecību un apziņu, ka tehnoloģijas ir sabiedrotais, nevis izaicinājums,” stāsta Riga TechGirls projektu direktors un projekta Cilvēcīgi par tehnoloģijām vadītājs Pauls Siliņš (attēlā).
Programmas mērķis ir sniegt mūsdienām atbilstīgas digitālās prasmes, kas ne tikai atvieglo medicīnas darbinieku profesionālo ikdienu, bet arī uzlabo pacientu pieredzi. Šīs prasmes palīdzēs veselības aprūpes speciālistiem un ārstniecības iestādēm efektīvāk organizēt procesus, veicinās inovācijas un jaunus risinājumus ārstniecībā.
Projekts pulcēja dalībniekus ne tikai no visas Latvijas (71 pilsēta un novads), bet arī veselības aprūpes speciālistus, kas šobrīd dzīvo un strādā citviet pasaulē. Lielā interese par mācībām apliecina nozares profesionāļu gatavību un vēlmi apgūt jaunas prasmes. Dalībnieki pārstāvēja dažādas specialitātes – viņu vidū bija ģimenes ārsti, vispārējās aprūpes māsas, neatliekamās medicīnas ārstu palīgi (feldšeri), uztura speciālisti un citi. Dalībnieki bija vecumā no 18 līdz 65 gadiem, 91,06 % – sievietes un 7,63 % – vīrieši, kas zināmā mērā atspoguļo arī Latvijas veselības aprūpes nozares demogrāfiju.
Apmācību programma Cilvēcīgi par tehnoloģijām tika organizēta ar Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta veselības aprūpes zināšanu un inovāciju kopienas (EIT Health) sniegto finansiālo atbalstu, lai veselības aprūpes nozares pārstāvjiem varētu nodrošināt digitālo prasmju apmācības bez maksas. Apmācības tika veidotas tā, lai piedalīties tajā būtu vērtīgi kā jauniem dalībniekiem, tā arī tiem, kuri jau pagājušajā gadā to veiksmīgi apguvuši. Apmācību vadītāju vidū bija vairāki RSU lektori, kas dalījās savā pieredzē un zināšanās.