Konferences, semināri
Pētniecība
Tiesības

6. jūnijā Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) notika Latvijā vienīgā medicīnas tiesību konference, kurai šogad bija pieteikušies vairāk nekā 700 klausītāju. Konferences mērķis ir ne tikai aktualizēt izaicinājumus medicīnas tiesību jomā un pacientu un ārstu attiecībās, bet arī sniegt priekšlikumus apspriesto problēmjautājumu risināšanai.

Medicīnas tiesību konference ir starpdisciplināra, pulcējot dažādu profesiju pārstāvjus: ārstniecības personas, ārstniecības atbalsta personas, tiesību zinātņu speciālistus, juristus, advokātus, prokurorus, tiesnešus, uzņēmējdarbības un citu jomu pārstāvjus.

medicinas_tiesibas_depositphotos-lead.jpgAvots: Depositphotos

Konferences autore, RSU Sociālo zinātņu fakultātes dekāne, asociētā profesore Karina Palkova uzsver: "Medicīnas tiesību konference ir kļuvusi par būtisku notikumu veselības nozarē strādājošiem, tiesu sistēmai piederīgiem juristiem, kā arī pētniekiem. Šogad konferencē tika pārrunāti ne tikai sarežģītākie un aktuālākie jautājumi, kas skar ārstniecības personu tiesību aizsardzību, bet arī konstitucionāli svarīgie jautājumi, kas skar gan valsts valodas lietošanas obligātumu ārstniecības procesā, gan cilvēktiesību ievērošanu ārstniecības personu darba vidē, konstatējot mobinga un bosinga pazīmes. Ne mazāk nozīmīgs jautājums, kas tika celts gaismā, ir atbildības pastiprināšana par uzbrukumiem ārstniecības personām.

RSU Sociālo zinātņu fakultāte ir medicīnas tiesību ekspertu centrs.

Tas nozīmē, ka mūsu uzdevums ir stiprināt medicīnas tiesības, attīstīt tās, nodrošināt medicīnas tiesību jomā aktualitāšu analīzi un problēmrisinājumu sniegšanu gan pacientiem, ārstniecības personām un tiesu sistēmai piederīgo profesiju pārstāvjiem, gan citiem interesentiem."

Aktuālas un svarīgas tēmas

Tēmas, kas tika apspriestas konferencē: kriminālatbildības pastiprināšana par uzbrukumiem ārstniecības personām, Pacientu tiesību likuma grozījumi par valsts valodas lietošanu ārstniecības iestādēs, ārstniecības personu cieņas un goda aizsardzība u. c.

RSU tiesību zinātnes doktore Laura Šāberte konferencē uzstājās ar referātu Atbildības pastiprināšana par uzbrukumiem ārstniecības personām: vai grozījumi Krimināllikuma 269. pantā ir nepieciešami. L. Šāberte norāda: “Latvijā pašlaik tiek plaši apspriests jautājums par iespējamiem grozījumiem Krimināllikumā, tādējādi pastiprinot atbildību par uzbrukumiem ārstniecības personām no pacientu un pacientu tuvinieku puses. Tomēr,

lai efektīvi pasargātu ārstniecības personas, nepieciešams stiprināt arī citus tiesību aizsardzības mehānismus, kas ārstniecības personas varētu pasargāt ikdienas darbā. Tāpat būtiski pilnveides pasākumi ir veicami veselības aprūpes organizēšanas jomā.”

Teorētiskas un praktiskas tēmas

Šogad medicīnas tiesību konferences programma bija praktiski un teorētiski daudzveidīga. Asociētais profesors Aldis Lieljuksis skaidro, ka jautājumiem par Krimināllikuma 137. panta regulējumu, kas paredz kriminālatbildību par neatļautu ārstniecību, rosināja pievērsties iepriekšējā konferencē aizsāktā diskusija.

A. Lieljuksis uzsver: “Bija jāatbild uz ārstniecības personu konferencē uzdotajiem jautājumiem par neapmierināto pacientu attieksmes paušanas veidiem un to tiesiskumu.

Jautājumu aktualitāti apliecina pēdējo mēnešu publikācijas portālā Delfi par injekcijām skaistumkopšanā un šo darbību tiesiskumu. No pieejamā materiāla skaidri redzams, ka pastāv risks kā  ārstniecības personām, tā arī personām, kas tādas nav, sastapties ar situāciju, kad var iestāties atbildība par prettiesisku rīcību. Krimināllikuma 137. panta sastāvu veidojošie elementi tika apskatīti manā referātā.”