Pārlekt uz galveno saturu
Pētniecība
Starptautiskā sadarbība

No 5. līdz 6. septembrim Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) granta Drošības apdraudējumu un risku novēršana politiskajā, aizsardzības, sabiedriskajā, sociāli ekonomiskajā un informatīvajā vidē pētnieki Dr. iur. Kristīne Kuzņecova un Romāns Gagunovs piedalījās starpdisciplinārā starptautiska līmeņa drošības konferencē Krakovā, Polijā (The 4th Jagiellonian Interdisciplinary Security Conference, 4JISC) The Age of Warring States: Debating Peace and War in the 2020s, kurā dalījās atziņās ar saviem pētnieciskajiem rezultātiem. 

K. Kuzņecova prezentēja kopā ar kolēģiem – prof. em. Dr. iur. Andreju Vilku un doc. Dr. iur. Aldonu Kipāni – izstrādāto darbu Theoretical Aspects of the Genesis of Modern Military Conflicts (Mūsdienu militāro konfliktu ģenēzes teorētiskie aspekti), savukārt R. Gagunovs dalījās atziņās no sava darba The Sustainability of Political Parties and Party Associations in Latvia: A Guarantor of Democracy and Security in an Unstable Security Environment (Politisko partiju un partiju apvienību ilgtspēja Latvijā: demokrātijas un drošības garants nestabilā drošības vidē). 

Pētniece K. Kuzņecova norāda:

“Mūsdienu pasaulē robeža starp mieru un karu kļūst aizvien nenoteiktāka. Tas ir iemesls, kāpēc militārās drošības analīzei un militāro konfliktu  izcelšanās teorijām starptautiskās politikas disciplīnā pašlaik tiek pievērsta vislielākā uzmanība.

Kam būtu jāuzņemas atbildība par drošības veicināšanu un uzturēšanu valstī un pasaulē? Sabiedrības līmenī  īpaši būtiski ir izzināt, paredzēt, novērtēt, vadīt un mazināt potenciālo risku negatīvo ietekmi, bet valstiskā līmenī nepieciešamas strukturālas izmaiņas visas kopienas drošības arhitektūrā un vēl spēcīgāku sadarbības formātu veidošanā”.

Drošības analīze ietver vairākus sektorus. “Tagad, kad saskaramies ar jauniem globāliem izaicinājumiem un pieaugošiem drošības riskiem, ir

īpaši svarīgi diskutēt ne vien par ārējiem drošības izaicinājumiem, bet arī iekšējo drošību.

Spēcīgas un ilgtspējīgas politiskās partijas var nodrošināt demokrātijas nepārtrauktību un novērst potenciālos draudus mūsu valsts iekšējai drošībai, tādējādi veicinot ilgtermiņa stabilitāti un sabiedrības uzticēšanos valsts institūcijām,” uzsver pētnieks R. Gagunovs. 

Konference bija veltīta aktuālajiem drošības jautājumiem un izaicinājumiem, ar īpašu uzsvaru uz kara un miera dinamiku mūsdienu starptautiskajā politikā. Pasākumā piedalījās pētnieki no dažādām pasaules valstīm un disciplīnām, lai analizētu un debatētu par dažādiem drošības, politikas un starptautisko attiecību aspektiem. 

Pētnieciskie darbi izstrādāti RSU granta Drošības apdraudējumu un risku novēršana politiskajā, aizsardzības, sabiedriskajā, sociāli ekonomiskajā un informatīvajā vidē (RSU-PAG-2024/1-0015) ietvaros. 

Plašāk par grantu un pētnieku aktivitātēm 

Plašāk par konferenci