RSU pētnieki palīdzēs atklāt dezinformāciju un uzlabot sabiedrības medijpratību
Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Sociālo zinātņu pētniecības centra pētnieki starptautiskā komandā strādā, lai uzlabotu mākslīgā intelekta iespējas atklāt dezinformāciju un ar to saistītus naratīvus digitālajā vidē. Rezultātā tiks uzlaboti lielo valodu modeļi un piedāvāta dezinformācijas naratīvu uzraudzības sistēma.
Naratīvu izpētē pētnieku fokusā ir mūsdienu informācijas kanāli – sociālie tīkli un Vikipēdija –, kuros naratīvi tiek analizēti par tādām tēmām kā karš Ukrainā, LGBTQI+ kopiena un 2024. gada Eiropas Parlamenta vēlēšanas. Īpaša uzmanība tiks pievērsta dezinformācijas naratīvu izplatībai Baltijas valstīs, Francijā, Itālijā un Rumānijā.
Foto: Depositphotos
Projekta mērķi ir veikt naratīvu identificēšanu, analizēt to parādīšanos un izplatību, uzlabot tehniskās spējas naratīvu atklāšanā, kā arī nodrošināt žurnālistu kopienu, pilsonisko sabiedrību un pētniekus ar informāciju, metodoloģiju, prasmēm un rīkiem dezinformācijas identificēšanā un apkarošanā.
Iegūtie dati ļaus stiprināt sabiedrības medijpratību, tādējādi uzlabojot noturību pret dezinformāciju un sniedzot ieguldījumu kopējā sabiedrības drošībā un demokrātisko procesu kvalitātē. Papildus projekta gaitā tiks stiprināta latviešu valodas nozīme lielajos valodas modeļos.
Projektu vada Opsci (Francija), un tas norit sadarbībā ar Urbīno Karlo Bo universitāti un domnīcu Orizzonti Politici APS Itālijā, Sociālo zinātņu centru Ungārijā, Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centru Re:Baltica, Wikimédia France un likumības pārbaudes mediju Les Surligneurs Francijā, Ērika Brosta žurnālistikas institūtu Eiropā Vācijā un Asociația Digital Bridge Rumānijā, un to līdzfinansē Eiropas Komisijas Komunikācijas tīklu, satura un tehnoloģiju direktorāts (LC-02629302-PROMPT – CNECT/2023/7387407).
Plašāka informācija par projekta norisi (angļu valodā)
Projekts līdzfinansēts no Eiropas Savienības (ES) līdzekļiem. Paustie viedokļi un uzskati atspoguļo autoru uzskatus un ne vienmēr sakrīt ar ES vai Eiropas Komisijas Komunikācijas tīklu, satura un tehnoloģiju ģenerāldirektorāta viedokli. ES un finansējuma piešķīrēja iestāde nav atbildīgas par šiem viedokļiem.