Pārlekt uz galveno saturu
Pētniecība
Doktorantiem

15. janvārī plkst. 15.00 Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Medicīnas promocijas padomes atklātajā sēdē Rīgā, Dzirciema ielā 16, Hipokrāta auditorijā, Anatolijs Požarskis aizstāvēs promocijas darbu Vēlīnā hipogonādisma attīstības un diagnostikas īpatnības vīriešiem hronisko slimību – arteriālās hipertensijas, dislipidēmijas, adipozitātes, metaboliskā sindroma, 2. tipa cukura diabēta, hroniskas obstruktīvas plaušu slimības – un to kombināciju gadījumā.

Vēlīnais hipogonādisms ir klīnisks un bioķīmisks sindroms, kas asociējas ar vecumu un kam ir savi tipiskie simptomi un samazināts testosterona (dzimumhormona) līmenis asinīs. Vīriešiem pēc 30 gadu vecuma testosterona deficīts ir no 7 līdz 30 %. Pētījuma mērķis bija izpētīt vēlīnā hipogonādisma izplatību pacientiem pēc 40 gadu vecuma ar paralēli un / vai vienlaikus noritošu patoloģiju – arteriālu hipertensiju (paaugstināts asinsspiediens), hronisku obstruktīvo plaušu slimību (HOPS), metabolisko sindromu (aptaukošanās, paaugstināta glikozes un holesterīna līmeņa, kā arī paaugstināta asinsspiediena kombinācija), 2. tipa cukura diabētu, adipozitāti (aptaukošanās), dislipidēmiju (paaugstināts holesterīna līmenis) – dažādās ģimenes ārstu un seksologu praksēs un izstrādāt šiem pacientiem klīniski laboratoriskus kritērijus par dzimumdziedzeru funkcijas pasliktināšanos.

Pētījuma rezultāti parādīja, ka pacientiem, kuriem ir arteriālā hipertensija, dislipidēmija, 2. tipa cukura diabēts, aptaukošanās, metaboliskais sindroms, HOPS vai šo slimību kombinācija, konstatēta straujāka testosterona koncentrācijas pazemināšanās serumā nekā kontrolgrupas pacientiem, turklāt visnozīmīgākā pazemināšanās tiek novērota dislipidēmijas, HOPS un metaboliskā sindroma slimniekiem. Katrai blakusslimībai pastāv vēlīnā hipogonādisma īpatnības, bet visu izpētīto slimību un vēlīnā hipogonādisma kombinācijas kopējā pazīme ir seksuālo traucējumu simptomi.

Balstoties uz pētījuma rezultātiem, ir izstrādāti vēlīnā hipogonādisma agrīnas diagnostikas kritēriji atkarībā no blakusslimībām. Pamatojoties uz pētījuma rezultātiem, izstrādātas praktiskas rekomendācijas ģimenes ārstiem par savlaicīgu vēlīnā hipogonādisma diagnostiku.

Anatolija Požarska disertācija ir pieejama RSU promocijas darbu sarakstā.