Pārlekt uz galveno saturu

Drošības apdraudējumu un risku novēršana politiskajā, aizsardzības, sabiedriskajā, sociāli ekonomiskajā un informatīvajā vidē

Projekta/līguma nr.
RSU-PAG-2024/1-0015
Projekta finansējums
199 200,00 EUR, Projekts “RSU iekšējā un RSU ar LSPA ārējā konsolidācija” (Nr.5,2,1,1.i.0/2/24/I/CFLA/005) tiek finansēts Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna un valsts budžeta ietvaros
Projekta īstenošana
01.04.2024. - 31.03.2026.

Mērķis

Izpētot un identificējot drošības apdraudējumus un riskus politiskajā, aizsardzības, sabiedriskajā, sociāli ekonomiskajā un informatīvajā jomā, izstrādāt konceptuālās pamatnostādnes un stratēģiju to novēršanā, kā arī sniegt būtisku ieguldījumu drošības apdraudējumu un risku novēršanas jomā, saskaņojot to ar zinātniskās izcilības kritērijiem.

Apraksts

Saistībā ar nākotnes drošības izaicinājumiem, arvien nozīmīgāki kļūst tie pētījumi, kuriem ir potenciāls attīstīt un pielietot starpdisciplināru pieeju. Drošība šajā ziņā ir neierobežota, jo tās elementi pārklāj visplašāko attiecību spektru – politiskajā, aizsardzības, sabiedriskajā, sociāli ekonomiskajā un informatīvajā vidē. Pētījumā iegūto rezultātu nozīmīgumu veidos secinājumi un mūsdienu apstākļiem atbilstīga drošības apdraudējumu novēršanas stratēģija, kas būs balstītas uz pētnieku starpdisciplināro pieeju, zinātnisko viedokļu, politiskās plānošanas  dokumentu un institūciju prakses padziļinātu izpēti. Pētījuma rezultāti tiks integrēti tiesību aizsardzības iestāžu darbinieku un drošības speciālistu apmācību procesā, mācību programmu pilnveidē, tādējādi nodrošinot efektīvu un kvalitatīvu izglītības sistēmas attīstību. Rezultāti būs aktuāli un pielietojami ikvienam, kurš zinātniski vai praktiski iesaistīts valsts aizsardzības un drošības politikas pilnveidošanā.

Projekta komanda

Projekta vadītājs

Tiesību zinātņu doktors, Rīgas Stradiņa universitātes profesors. Plaša akadēmiskā un profesionālā pieredze, strādājot gan kā universitātes profesors, gan kā pētnieks dažādos nacionāla un starptautiska līmeņa projektos. Daudzu drošības un tiesību jautājumiem veltītu publikāciju, zinātnisko rakstu un grāmatu autors.


Pētnieki

Tiesību zinātņu doktore, Rīgas Stradiņa universitātes docente. Publicējusi vairākus desmitus nozīmīgus zinātniskos rakstus, kas aptver dažādus tiesību aspektus, tostarp cilvēktiesības un drošības politiku. Pētnieciskais darbs saistīts ar tiesību jautājumiem un to praktisko pielietojumu mūsdienu sabiedrībā.


Tiesību zinātņu doktore, Rīgas Stradiņa universitātes pētniece, Daugavpils Universitātes Humanitāro un sociālo zinātņu fakultātes docente. Vairāk nekā 30 zinātnisko publikāciju autore par valsts un sabiedrības drošības tematu. Ilggadēja profesionālā pieredze tiesību aizsardzības iestāžu darbā.


Drošības eksperts ar 18 gadu ilgu pieredzi Aizsardzības un Iekšlietu ministrijā. Vadīja Aizsardzības ministrijas Juridisko departamentu, Krīzes vadības departamentu, pašreiz vada Valsts aizsardzības dienesta departamentu. Bijis padomnieks Latvijas pārstāvniecībā NATO, aizsardzības atašejs Apvienotajā Karalistē un nerezidējošais noturības padomnieks Ukrainas Aizsardzības ministrijā. Rīgas Stradiņa universitātes pētnieks un lektora p. i.


Rīgas Stradiņa universitātes lektora pienākumu izpildītājs, doktorantūras programmas Sociālās zinātnes apakšprogrammas Politikas zinātne doktorants. Pēta ar iekšpolitiku saistītus jautājumus, tostarp politiskās partijas, vēlēšanas, valsts pārvaldību. Profesionālā pieredze saistās ar darbu parlamentā un valdībā.


Rīgas Stradiņa universitātes doktorantūras programmas Sociālās zinātnes apakšprogrammas Tiesību zinātne doktorants. Ieguvis sociālo zinātņu akadēmisko maģistra grādu tiesību zinātnē. Strādā Finanšu izlūkošanas dienestā par ekspertu. Iepriekšējā darba pieredze saistīta arī ar komunikācijas nozari.


Aktivitātes

  • RSU pētnieks Romāns Gagunovs ar zinātnisko publikāciju Ideological Positions of Latvian Political Parties and Party Associations in the 14th Parliament in the Context of National Security piedalās starptautiskā simpozijā Ideologies, Values and Political Behaviours in Central and Eastern Europe Timišoarā Rumānijā (15.11.2024.)
  • RSU pētnieki dr. iur. Kristīne Kuzņecova un Romāns Gagunovs ar zinātnisko publikāciju Distinct Security Challenges of the Baltic Region in the Context of NATO’s Strategic Concept, Vitālijs Rakstiņš ar zinātnisko publikāciju Shift from Cybersecurity to Cyber Resilience, prof. em. dr. iur. Andrejs Vilks, dr. iur. Kristīne Kuzņecova un dr. iur. Aldona Kipāne ar zinātnisko publikāciju New Security Contexts of Present-day Geopolitical Situation piedalās starptautiskā drošības konferencē Milānā Itālijā.
    Vairāk
  • RSU pētnieki prof. dr. iur. Andrejs Vilks, dr. iur. Aldona Kipāne un dr. iur. Kristīne Kuzņecova ar zinātnisko publikāciju un plakātu Challenges in Building a Secure Sustainable Society Amid Global Risks and Threats: Theoretical and Practical Aspects piedalās Eiropas Ilgtspējīgas Attīstības Centra (ECSDEV) rīkotajā 12. Starptautiskajā zinātniskajā ilgtspējīgas attīstības konferencē Romā 11.–12. septembrī
    Vairāk
  • RSU pētnieki prof., dr. iur. Andrejs Vilks, dr. iur. Kristīne Kuzņecova un dr. iur. Aldona Kipāne ar zinātnisko publikāciju piedalās Baltijas Starptautiskās akadēmijas XIV zinātniski praktiskā konferencē Izaicinājumu un iespēju laiks: problēmas, risinājumi, perspektīvas (10.–11.05.2024)
    Vairāk
  • RSU pētnieks Vitālijs Rakstiņš piedalās ar lekciju PfP Consortium un Geneva Center for Security Sector Governance seminārā Safeguarding Democratic Values – the Role of Security Sector Governance and Parliamentary Oversight (14.05.2024)
    Vairāk
  • RSU pētnieks Vitālijs Rakstiņš uzstājās konstitucionālo ekspertu seminārā (tā sauktais Bīriņu seminārs), dalība panelī par vārda brīvas robežām kara laikā (25.07.2024)
  • RSU pētnieks un docētājs Vitālijs Rakstiņš sniedz lekciju par civilo aizsardzību Valsts kancelejas organizētajā seminārā Drošā Latvija Rīgas pašvaldības amatpersonām un dienestu pārstāvjiem (29.05.2024)
  • RSU pētnieks un docētājs Vitālijs Rakstiņš sniedz lekciju Rīgas pašvaldības iedzīvotājiem Pašvaldību Civilās aizsardzības darbības pasākumi militāra iebrukuma gadījumā vai kara laikā. Iedzīvotāju evakuācija vai kontrolēta cilvēku pārvietošana no bīstamās zonas. Ukrainas pieredze (05.06.2024)
    Vairāk
  • «X» faktors «X» stundā? Kādu dzīvi iedzīvotāji var sagaidīt valsts apdraudējuma gadījumā – skaidro RSU pētnieks drošības jautājumos Vitālijs Rakstiņš (12.07.2024)
    Vairāk