Sabiedrības veselības institūts
Zinātniskās darbības apkopojums RSU zinātnes portālā
RSU Sabiedrības veselības institūta darbības mērķis ir zinātnē balstītu pierādījumu radīšana sabiedrības veselības politikai un praksei.
Aktuālie pētniecības projekti
Starptautiskie projekti
Pētījums par veselību, novecošanu un pensionēšanos Eiropā (Survey of Health, Ageing and Retirement in Europe)
Projekta mērķis: iegūt datus par veselības, psiholoģiskajiem, ekonomiskajiem, demogrāfiskajiem aspektiem un sociālo atbalstu iedzīvotājiem vecumā virs 50 gadiem dažādās Eiropas valstīs, sniedzot plašas iespējas pētniecībai un veselības politikas veidošanai.
Vietne
ERA4Health partnerības HealthEquity projekts ePlatform for Promoting in Schools (ePro-Schools)
Projekta mērķis: izstrādāt e-veselības platformu un to īstenot, ar mērķi veicināt fiziskas aktivitātes un veselīgus ēšanas paradumus ar novatoriskas pieejas palīdzību pusaudžiem no nelabvēlīgas sociālās vides.
Vietne
ERA4Health projekts Vienotā rīcība vēža skrīninga programmu ieviešanai (EUCanScreen, Implementation of cancer screening programmes)
Projekta mērķis: nodrošināt ilgtspējīgu augstas kvalitātes skrīninga ieviešanu krūts, dzemdes kakla un kolorektālā vēža ārstēšanai, kā arī ieviest jaunās skrīninga programmas plaušu, prostatas un kuņģa vēža savlaicīgai atklāšanai.
Sabiedrības veselības institūts – sadarbības partneris:
- DP6 Sekmīga vēža skrīninga īstenošanas šķēršļi un veicinātāji
- DP9 Uz risku balstītas pieejas
- DP10 Modelēšana un veselības tehnoloģiju novērtējums vēža skrīninga programmu optimizēšanai visā Eiropā
- DP11 Kapacitātes palielināšana
Pusaudžu un pieaugušo perspektīva par Eiropas veselības sistēmas darbību: četru valstu pētījums (AAPEHS: Adolescent and Adult Perspectives on European Health System Performance: A Four-Country Study)
Projekta mērķis: izmantot jaunu pētījumu rīku, ko izstrādājusi starptautiska pētnieku komanda Hārvarda Sabiedrības veselības skolas vadībā, lai novērtētu veselības sistēmas darbību no iedzīvotāju perspektīvas četrās mērķa valstīs: Latvijā, Nīderlandē, Skotijā un Šveicē. Iedzīvotāju Balss Aptauja (People's Voice Survey) ir izstrādāta, lai sistemātiskā un salīdzināmā veidā novērtētu veselības sistēmas kvalitāti (piemēram, aprūpes ceļus, aprūpes pieredzi, uzticību veselība sistēmai), izmantojot valsts mēroga reprezentatīvas izlases.
Vietne
Latvijas Zinātņu padomes projekti, valsts un nacionālās pētījumu programmas
Inovāciju fonds – nozaru pētījumu programma
Valsts pētījumu programmas projekts biomedicīnā, medicīnas tehnoloģijās un farmācijā
Projekta mērķis: izveidot nacionāla līmeņa pētniecisko platformu biomedicīnā, kas vērsta uz sabiedrības veselības izaicinājumu risināšanu RIS3 specializācijas jomā ("Biomedicīna, medicīnas tehnoloģijas, biofarmācija un biotehnoloģijas").
Sabiedrības veselības institūts kā sadarbības partneris:
- DP8 Veselības aprūpē integrēta poliģenētiskā riska kalkulatora prototipa izveide biežāko multifaktoriālo slimību profilaksei un ārstēšanai Latvijā.
Grupas mērķis: izveidot universālu, Latvijas populācijai pielāgotu rīku poliģenētiskā riska aprēķināšanai, izvērtēt tā veiktspēju biežāko multifaktoriālo slimību riska noteikšanai un izstrādāt rekomendācijas tā integrēšanai esošajos slimību profilakses un ārstēšanas programmās Latvijā.
Vietne
Valsts pētījumu programma Sabiedrības veselība
Jaunas zināšanas un pieejas antimikrobiālās rezistences mazināšanai, HIV ierobežošanai un sabiedrības vakcinācijas aptveres paplašināšanai
Projekta mērķis: attīstīt jaunas zināšanas un pieejas antimikrobiālās rezistences mazināšanai, HIV izplatības ierobežošanai un izmaksu efektīvai sabiedrības vakcinācijas aptveres paplašināšanai.
Vietne
Jaunas datorizētas novērtēšanas metodes izstrāde pusaudžu psihiskās veselības iznākumu mērīšanai un monitorēšanai post-COVID pandēmijas apstākļos
Projekta mērķis: izstrādāt jaunu datorizētu novērtēšanas sistēmu (CAAT), lai mērītu un monitorētu 13–19 gadīgu pusaudžu psihiskās veselības rādītājus, īpaši pievēršoties pašnāvnieciskas uzvedības riska faktoru noteikšanai pēc COVID pandēmijas.
Vietne
Fundamentālo un lietišķo pētījumu projekti
Automatizēta pacientu iesaiste un uzraudzība kolorektālā vēža skrīningā primārajā aprūpē
Projekta mērķis: ir netikai palielināt skrīninga līmeni Latvijā, bet arī izstrādāt izmantojamu modeli, ko var pielāgot citiem vēža skrīningiem un veselības aprūpes sistēmām visā pasaulē. Šī inovatīvā pieeja plāno pārveidot skrīninga praksti, uzlabojot pieejamību un efektivitāti visā pasaulē.
Projekts nr. KPVIS 5.2.1.1.i.0/2/24/I/CFLA/005
RSU iekšējā un RSU ar LSPA ārējā konsolidācija
Pacientu ziņotie iznākuma rādītāji krūts vēža pacientēm: pilotpētījums
Projekta mērķis: novērtēt pacientu veselības pašvērtējumu pēc krūts vēža ķirurģiskas ārstēšanas, izmantojot pacientu ziņotos iznākumu mērījumus (PROM), un novērtēt iespējas integrēt PROM ķirurģiskā onkoloģiskajā aprūpē Latvijā.
Vietne
Trausluma un ar kritieniem saistītās mirstības asociētie faktori gados vecākiem Latvijas iedzīvotājiem
Projekta mērķis: izvērtēt trauslumu un analizēt ar kritieniem saistītās mirstības asociētos faktorus 50 gadus un vecākiem Latvijas iedzīvotājiem.
Vietne
Modificējamie bio un dzīves stila marķieri kognitīvās funkcijas pasliktināšanās prognozēšanai (MOBILE-COG)
Projekta mērķis: noskaidrot, vai dažādi ilgtermiņa dzīvesveida marķieri var paredzēt pataloģisku kognitīvo spēju pasliktināšanos jau pirms klīnisko simptomu parādīšanās, īpaši - akcentējot ilgtermiņa fizisko aktivitāšu (jeb motoro rezervju) un dzīvesveida faktoru (kognitīvo rezervju) lomu.
Vietne
Sporta veida ietekme uz kakla funkcionālām spējām, kustību stereotipu un veselības risku sportā un para sportā
Projekta mērķis: novērtēt sporta veida un tā tehniskā izpildījuma ietekmi un kakla struktūrām, funkcionālajām spējām, kustību stereotipu un ar to saistīto veselības risku sportā un para sportā.
Vietne
- Aktualitāšu arhīvs